ŽSK: získal z eurofondov viac ako 2,1 milióna eur na rekonštrukciu pamiatok


Dátum: 21.02.2017

Obrázok k aktualite ŽSK: získal z eurofondov viac ako 2,1 milióna eur na rekonštrukciu pamiatok
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) zrekonštruuje v rámci programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce hospodársku budovu Budatínskeho hradu, Považskú úzkorozchodnú lesnú železnicu v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline aj priestory Oravského hradu. Na tieto účely získal financie vo výške viac ako 2,1 milióna eur. Predseda ŽSK Juraj Blanár ocenil, že vďaka eurofondom môže kraj dávať svojim historickým pamiatkam príťažlivú tvár.
      "Doteraz mohli návštevníci v Múzeu liptovskej dediny vidieť len statickú expozíciu koľajových vozidiel a historických drevených stavieb. Pojazdná lesná železnička ponúkne úplne nový zážitok prepájajúci obe tieto expozície. Počítame tiež s úpravou dvoch nástupíšť a počas cesty, ktorá bude pripomínať skutočnú lesnú železnicu, prejdú cestujúci po originálnom oceľovom moste," informovala riaditeľka odboru kultúry Úradu ŽSK Miroslava Ševčíková-Šumská.
      O investíciu na rekonštrukciu hospodárskej budovy Budatínskeho hradu sa ŽSK podľa nej snažil už v minulosti, no neuspel. "Teraz nás čaká nová etapa obnovy, keď Považské múzeum rozšíri v historických priestoroch expozíciu drotárskeho remesla v jeho pôvodných i umeleckých prejavoch," doplnila. Podľa Blanára bude tento projekt pokračovaním úspešného čerpania eurofondov v Budatíne. "Hrad je klenotom Horného Považia a ak už započítam aj túto poslednú investíciu, z eurofondov sa nám podarilo na jeho obnovu získať päť miliónov eur a ďalší jeden milión sme dofinancovali z nášho rozpočtu," skonštatoval.
      Na nádvorí Oravského hradu vznikne po rekonštrukcii historickej budovy fary z 18. storočia multimediálne prírodovedné múzeum. Ako vysvetlila riaditeľka Oravského múzea v Dolnom Kubíne Mária Jagnešáková, turistom priblíži nevšednú časť prírody, ktorou sú rašeliniská, s cieľom zabezpečiť ochranu, ale tiež prezentáciu a sprístupnenie tohto unikátneho prírodného dedičstva. "Expozície budú interaktívne a audiovizuálne, takže zaujmú aj mladších návštevníkov. Vytvoríme napríklad originálnu mapu rašelinísk, veľký model zákonom chránenej rosičky a pripravené budú i mikroskopy určené na rôzne experimenty," zdôraznila s tým, že aj napriek modernému vybaveniu expozície zachovajú zvonku historický vzhľad budovy.


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu