ZMOS: V súvislosti s eurofondami sa v samosprávach šíri nervozita, nedôvera a negatívny prístup


Dátum: 27.07.2021

Obrázok k aktualite ZMOS: V súvislosti s eurofondami sa v samosprávach šíri nervozita, nedôvera a negatívny prístup
V súvislosti s eurofondami sa v samosprávach šíri nervozita, nedôvera či negatívny prístup. Dôvodom je nedostatok informácií v súvislosti s koncom starého a začiatkom nového programového obdobia. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Samosprávy nemajú informácie o tom, ako bude nastavené napríklad vyčleňovanie finančných prostriedkov v novom programovacom období. ZMOS sa preto listom obrátil na vicepremiérku Veroniku Remišovú (Za ľudí) a ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nom. OĽaNO).

Podľa ZMOSu reálne hrozí, že sa stratégie miestnych akčných skupín (MAS) v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) nestihnú uskutočniť. ZMOS preto vyzýva riadiace orgány IROP, aby sa zaoberali projektami, ktoré sú už „na stole“. Povinnosť podať poslednú žiadosť o platbu v projektoch prijímateľov je do júna 2023.

„Tu navrhujeme aj prioritizáciu projektov, keďže nás v súčasnosti tlačí napríklad rozširovanie kapacít materských škôl kvôli povinnému predprimárnemu vzdelávaniu od veku 5 roku dieťaťa,“ uviedol ZMOS v tlačovej správe.

Združenie rovnako upozornilo na potrebu dofinancovania zvýšených nákladov spojených s uskutočnením eurofondových projektov, ktorých realizácia sa naťahuje dlhotrvajúcimi postupmi a procesmi. ZMOS vysvetlil, že niektoré projekty mestá a obce nie sú schopné uskutočniť, pretože inflácia a pandémia medzičasom spôsobili nárast cien, v dôsledku čoho predtým vyčlenená finančná čiastka pri niektorých projektoch nestačí.

 

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu