Žilina zmodernizuje ďalšie zastávky MHD za takmer 1,5 milióna eur


Dátum: 23.03.2023

Obrázok k aktualite Žilina zmodernizuje ďalšie zastávky MHD za takmer 1,5 milióna eur
Žilinská samospráva spúšťa v piatok (24. 3.) ďalšiu etapu modernizácie zastávok mestskej hromadnej dopravy (MHD). Podľa hovorkyne mesta Barbory Zigovej sa v najbližších mesiacoch postupne opraví 13 prístreškov s nástupnými plochami. Rekonštrukčné práce budú stáť takmer 1,5 milióna eur, väčšina sa uhradí z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Doplnila, že v rámci rekonštrukčných prác sa kompletne vymení podložie zastávkového zálivu a jeho výška sa prispôsobí tak, aby bola bezbariérová. "Zvýši sa kapacita a priepustnosť zálivov, čím sa skvalitní plynulosť cestnej premávky, najmä počas dopravných špičiek. Súčasťou zmodernizovaných zastávok bude aj automat na cestovné lístky, prístrešok, lavička a odpadkový kôš. Konštrukcia prístrešku zastávok bude mať opäť neutrálnu antracitovú farbu," priblížila Zigová.

"Ak chceme zatraktívniť verejnú dopravu, musíme neustále investovať do jej modernizácie. Tá sa netýka len samotných vozidiel, ale i zastávok. Aby sme ľudí motivovali cestovať MHD, musíme im poskytnúť pohodlie a kvalitné služby. Verím, že aktuálny projekt rekonštrukcie zastávok MHD v Žiline zvýši úroveň a komfort cestovania," uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne.

Projekt rekonštrukcie zastávok MHD v Žiline je financovaný z IROP. Celkové náklady na investíciu vysúťažila radnica v hodnote približne 1,45 milióna eur, pričom celková výška schváleného nenávratného finančného príspevku predstavuje 1,33 milióna eur. Vo výsledku spomínaná rekonštrukcia zaťaží mestský rozpočet vo výške necelých 130.000 eur, konkretizovala hovorkyňa mesta.

V prvej etape obnovili v Žiline 26 zastávok MHD. "Mesto bolo úspešné aj so získaním prostriedkov z IROP na druhú etapu prác, počas ktorých sa v rokoch 2020 a 2021 zrekonštruovalo päť nových zastávok a vybudovala sa jedna nová. Minulý rok sa zmodernizovali ďalšie dve zastávky. Po dokončení aktuálnej tretej etapy bude obnovených celkom 47 zastávok MHD," dodala Zigová.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu