Žilina získala viac ako 940-tisíc eur na moderné technológie


Dátum: 05.07.2021

Obrázok k aktualite Žilina získala viac ako 940-tisíc eur na moderné technológie

Žilinská samospráva získala nenávratný finančný príspevok viac ako 940-tisíc eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra na realizáciu moderných technológií. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, v najbližších dvoch rokoch plánuje radnica získané financie využiť predovšetkým v oblasti regulácie dopravy, manažmentu verejného osvetlenia či energetickej efektívnosti.

Podľa primátora Petra Fiabáne smart technológie zjednodušujú a zefektívňujú mnohé oblasti života v samospráve. „Riešenia, ktoré sme do projektu zapracovali, ľudia pocítia pri väčšej bezpečnosti na cestách, priechodoch pre chodcov i na uliciach. Mysleli sme ale aj na environmentálne aspekty a ochranu životného prostredia, ktoré budeme lepšie monitorovať cez meteostanice. V neposlednom rade nám realizované aktivity v projekte pomôžu lepšie zbierať a vyhodnocovať dáta, aby sme sa mohli v budúcnosti lepšie rozhodovať a napredovať,“ podotkol Fiabáne.

V rámci pripravovaných inteligentných funkcionalít v oblasti dopravy sa počíta s vybudovaním deviatich inteligentných priechodov cez cestu. „Na inštaláciu boli vybrané lokality na sídlisku Vlčince, v Starom meste, Závodí či na Bôriku, ktoré sa vyznačujú pomerne vysokou intenzitou prejazdov vozidiel, ale aj výskytom chodcov. Mnohé z týchto priechodov sú aj priechodmi pre cyklistov alebo sa tam v blízkej budúcnosti očakáva zvýšený pohyb cyklistov vďaka budovaniu priľahlej cyklistickej infraštruktúry," priblížil zámery radnice Miškovčík.

Doplnil, že vyššiu bezpečnosť by mala zabezpečiť aj inštalácia ôsmich meračov rýchlosti na vybraných rizikových úsekoch. „Podporiť bezpečnosť a verejný poriadok v uliciach Žiliny by malo 19 otočných kamier s inteligentnými funkciami, tri pevné kamery s inteligentnými funkciami, 20 osobných kamier pre príslušníkov mestskej polície a vybudovanie novej videosteny na riadiacom pracovisku mestskej polície," poznamenal Miškovčík.

Projektové aktivity budú zahŕňať aj vybudovanie 14 integrovaných meteostaníc pre monitorovanie klimatických a environmentálnych ukazovateľov v Žiline. Vyše 850 LED svietidiel na verejnom osvetlení doplnia inteligentné lampové regulátory a päť rozvádzačov, ktoré zabezpečia diaľkové riadenie až po svetelné body.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu