Žilina pripravuje revitalizáciu vnútrobloku na sídlisku Vlčince za viac ako 600-tisíc eur


Dátum: 25.02.2022

Obrázok k aktualite Žilina pripravuje revitalizáciu vnútrobloku na sídlisku Vlčince za viac ako 600-tisíc eur

V Žiline bude pokračovať revitalizácia vnútroblokov aj v tomto roku. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, mesto uspelo s pripraveným projektom revitalizácie vnútrobloku na sídlisku Vlčince medzi ulicami Slovanská a Tulská pri žiadosti o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výzve zameranej na zelenú infraštruktúru. Celkové náklady na investíciu predstavujú sumu viac ako 604-tisíc eur.

Snahou projektu je priniesť do vnútrobloku vhodné druhy ekosystémov, ktoré posilnia zelenú infraštruktúru. „V rámci revitalizácie vnútrobloku nebude odstránený ani jeden existujúci strom. Naopak pribudne ďalších 35 kusov drevín, dôjde k rekultivácii trávnatých plôch, výsadbe nových trvalkových záhonov, vrátane cibuľovín a popínavej zelene, založia sa nové živé ploty a doplnia sa aj kroviny v rámci novovzniknutých terénnych úprav," priblížil Miškovčík. Upozornil aj na zaujímavosť projektu, ktorým je vybudovanie dažďovej záhrady.

Z pôvodných štyroch asfaltových ihrísk sa zachovajú a nanovo zrekonštruujú dve, ktoré budú mať multifunkčné využitie pre rôzne druhy športov. „Pribudne i bežecká dráha a dve workoutové ihriská. Zrevitalizovaný vnútroblok bude slúžiť všetkým vekovým kategóriám. Pre seniorov budú vybudované šachové stolíky či petangové ihrisko. Pre deti sú navrhnuté dve zrekonštruované pieskoviská, dve nové osvetlené detské ihriská, bezbariérová trampolína či terénne vlny, ktoré zabezpečia zníženie hluku z priľahlých športovísk," dodal Miškovčík.

V najbližších dňoch čaká radnicu súťaž na dodávateľa prác. Podľa žilinského hovorcu plánuje samospráva začať s realizáciou v jesenných mesiacoch, pričom práce potrvajú deväť mesiacov s ohľadom na potrebu stavebných i rôznorodých vegetačných úprav.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu