Žilina: Mesto vybuduje prvky zelenej infraštruktúry v dvoch školách


Dátum: 30.01.2023

Obrázok k aktualite Žilina: Mesto vybuduje prvky zelenej infraštruktúry v dvoch školách
Žilinská samospráva zrevitalizuje priestory Základnej školy (ZŠ) s materskou školou (MŠ) sv. Gorazda a Materskej školy Trnavská. Na vybudovanie prvkov zelenej infraštruktúry získala z eurofondov nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 288.000 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.

V ZŠ s MŠ sv. Gorazda zrevitalizujú dve átriá. "V prvom sa zachovajú obe pieskoviská s výsadbou a trávnikom. Priestor doplnia funkčné prvky na hru a edukáciu detí. Po obvode átria vznikne záhon s chodníkom, ktorý bude slúžiť ako exteriérová 'stolová hra'. Druhé átrium bude slúžiť na zhromažďovanie a oddych žiakov či pedagógov. V projekte sa počíta s vybudovaním centrálneho zhromažďovacieho priestoru a dvoch menších, prepojených prírodných chodníkov. Spevnenú plochu budú tvoriť prírodné čadičové kocky, ktoré umožnia prirodzené vsakovanie dažďovej vody. Areál doplní pestrofarebný mobiliár a pribudnú dve nové borovice," uviedla hovorkyňa mesta.

V MŠ Trnavská vymenia hracie prvky a upravia centrálny trávnik, ktorý by mal slúžiť ako funkčný priestor na výučbu a hry. "Pribudne edukačný altánok s vegetačnou strechou, zmyslový chodník a bludisko zo živého plota. Z pôvodného pieskoviska vzniknú tri menšie a pribudnú herné prvky. Súčasťou projektu je i výsadba dvoch jabloní a kvetinového záhonu," doplnila Zigová.

Celkové oprávnené výdavky na projekt Zelené opatrenia areálov ZŠ a MŠ v meste Žilina – I. etapa predstavujú sumu 303.199 eur, pričom príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) je vo výške 288.039 eur. "S realizáciou, ktorá bude trvať sedem mesiacov, by sa malo začať po ukončení kontroly verejného obstarávania riadiacim orgánom IROP," dodala hovorkyňa mesta.


ZdroJ: TASR

Skočiť na hlavné menu