ŽILINA: Kraj na eurofondové investície využije 40-miliónový preklenovací úver


Dátum: 20.12.2021

Obrázok k aktualite ŽILINA: Kraj na eurofondové investície využije 40-miliónový preklenovací úver

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) bude v najbližších rokoch čerpať preklenovací úver vo výške 40 miliónov eur od Rozvojovej banky Rady Európy (CEB). Financie využije na predfinancovanie projektov, ktoré budú realizované z európskych štrukturálnych a investičných fondov v rokoch 2022 - 2025. Prijatie úveru schválili na dnešnom zastupiteľstve žilinskí krajskí poslanci.

CEB je najvýznamnejšou financujúcou bankou ŽSK, v minulosti už kraj prijal dva preklenovacie úvery. „Krátkodobé zdroje na predfinancovanie projektov financovaných z eurofondov umožnia preklenúť časový nesúlad medzi potrebou finančných prostriedkov na realizáciu projektov a poskytnutím nenávratných finančných príspevkov," skonštatovala vedúca ekonomického odboru Úradu ŽSK Katarína Gazdíková.

Podľa základných podmienok poskytnutia úveru bude možné financie čerpať minimálne v dvoch a maximálne v ôsmich tranžiach do 30. júna 2025, pričom splatnosť úveru je vždy do troch rokov od čerpania jednotlivej tranže úveru. „V budúcom roku plánujeme na eurofondové investície využiť z preklenovacieho úveru 16 583 400 eur," uviedla Gazdíková.

Financie smerujú predovšetkým do rekonštrukcie ciest II. triedy v regiónoch Horné Považie, Kysuce a Orava, a tiež na modernizáciu odborného vzdelávania vo viacerých stredných odborných školách. Sumu 1,9 milióna eur plánuje kraj využiť na projekt Na bicykloch okolo Váhu a 950-tisíc eur na Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti v Námestove.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu