Žarnovica: Obnovená cesta zlepší prístup k DDS Hrabiny či na novobanský Tajch


Dátum: 10.06.2021

Obrázok k aktualite Žarnovica: Obnovená cesta zlepší prístup k DDS Hrabiny či na novobanský Tajch
Lepší prístup ľudí zo Žarnovice napríklad k Domovu sociálnych služieb (DSS) Hrabiny, na novobanský Tajch alebo do osady Kostivrch umožní novozrekonštruovaná cesta III. triedy Nová Baňa - Kajlovka. Je to jeden z úsekov v rámci rozsiahlej aktuálnej investičnej akcie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorá má za cieľ zrekonštruovať vybrané úseky ciest II. a III. triedy v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Detva, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen.

"Rekonštrukčné práce zrealizovala na základe výsledkov verejnej súťaže spoločnosť Viakorp na úseku v celkovej dĺžke 2623 metrov, v sume viac ako 278.874 eur vrátane DPH," uviedla pre TASR hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková. Ide o rekonštrukciu s použitím technológie recyklácie za studena, ktorá je ekologickejšia a nový povrch cesty je odolnejší ako pri bežných rekonštrukciách.

Ako na nedávnom brífingu v Hronseku uviedol predseda BBSK Ján Lunter, kraj spravuje 1650 km ciest, z ktorých 46 percent bolo doteraz vo výrazne zlom stave. "Dynamika rekonštrukcií však v uplynulých rokoch rástla a dnes dosahuje historicky najväčšie investície. Kým v roku 2017 kraj opravil 21 kilometrov ciest, v roku 2020 to bolo už 200 kilometrov," dodal. V kombinácii vlastných zdrojov, úverov a eurofondov bude do konca tohto roku v kraji zrekonštruovaných celkovo 700 km ciest.

Pri rekonštrukcii viacerých úsekov využíva zhotoviteľ technológiu recyklácie za studena, ktorá v krajinách V4 ešte použitá nebola.

Do konca roku 2021 budú môcť vodiči v BBSK využívať celkovo 559,753 km zrekonštruovaných ciest, do ktorých išlo z rozpočtu kraja viac ako 57,4 milióna eur. Ďalších 120 km úsekov bude opravených z eurofondov.

Medzi dlhoočakávané rekonštrukcie, ktoré sa uskutočnia ešte tento rok, patria napríklad úseky medzi Breznom a Čiernym Balogom a cesta medzi Utekáčom a Kokavou nad Rimavicou.

„V pláne je tento rok aj začiatok rekonštrukcie v úseku cesty II/585 Pôtor – Dolná Strehová – Lučenec a II/591 cestný násyp pred obcou Horný Tisovník,“ doplnil predseda BBSK. Ako upozornilo vedenie BBSK, so stavebnými prácami na cestách sa v najbližších mesiacoch stretnú obyvatelia všetkých okresov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu