Za vyše milión eur obec Čečejovce zrekonštruuje tri verejné budovy


Dátum: 30.01.2018

Obrázok k aktualite Za vyše milión eur obec Čečejovce zrekonštruuje tri verejné budovy
Obec Čečejovce pri Košiciach začala vlani v decembri realizovať projekt na zníženie energetickej náročnosti troch verejných budov. Projekt získal podporu viac ako milión eur z eurofondov a ide o najväčšiu investičnú akciu od vzniku miestnej samosprávy.

Rekonštrukcia sa týka sídla obecného úradu, spoločenského centra a telocvične, ktorá v minulosti slúžila pre bývalé stredné poľnohospodárske odborné učilište. "Projekt zahŕňa zateplenie budov, výmenu okien, dverí, zateplenie strechy, výmenu celého vykurovania od kotla až po radiátory. Rekonštruovať sa bude aj kotolňa obecného úradu,"priblížil pre TASR starosta obce Július Pelegrin.

Celkovo získala na tento projekt obec cez eurofondy nenávratný finančný príspevok v sume zhruba 1.091.000 eur, spolufinancovanie oprávnených nákladov je v objeme päť percent, čo predstavuje vyše 57.000 eur. Európske peniaze sú z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Rekonštrukcie by mali byť ukončené v auguste.

"Považujeme za veľký úspech, že sme získali túto podporu z EÚ. Obci to poslúži na dlhé roky a zníži sa tak spotreba energie na vykurovanie minimálne o polovicu," skonštatoval Pelegrin. Budovy sú staršie, postavené brigádnicky v 70. rokoch 20. storočia, a najmä vzhľadom na zastaraný vykurovací systém bola ich rekonštrukcia veľmi potrebná.

V budove obecného úradu sa nachádza aj kultúrny dom, zdravotné stredisko, fitnes-klub a pošta. V spoločenskom centre sú priestory pre kluby mladých, dôchodcov a mamičky s deťmi, a pre miestnu organizáciu Csemadok, pripravuje sa tu aj pamätná izba. Súčasťou projektu je sfunkčnenie telocvične oproti kaštieľu Szirmayovcov, ktorú obec pred rokmi odkúpila od Košického samosprávneho kraja (KSK). Vykurovanie tam nebolo vyriešené, preto sa využívala len príležitostne. "Teraz sa to zmení. V obecnom zastupiteľstve ešte prejednáme, akou formou sa bude využívať, ale určite bude slúžiť pre obyvateľov obce. Zatiaľ sa využíva len telocvičňa na základnej škole, ale zíde sa ešte jedna, keďže obec sa rozrastá a je o to záujem," povedal Pelegrin.

Cez eurofondy s podporou zhruba 200.000 eur v obci v rokoch
2015-2016 zrekonštruovali pouličné osvetlenie. Podľa starostu sa podarilo znížiť spotrebu na osvetlenie minimálne o tretinu, pričom sa zároveň sa zvýšila intenzita osvetlenia aj počet svietidiel.
 
Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu