Z prvej eurofondovej výzvy na boj proti pandémii za 13 miliónov eur môžu čerpať zdravotníci, hasiči a záchranári


Dátum: 07.04.2020

Obrázok k aktualite Z prvej eurofondovej výzvy na boj proti pandémii za 13 miliónov eur môžu čerpať zdravotníci, hasiči a záchranári
Finančné prostriedky z prvej vyhlásenej eurofondovej výzvy na podporu opatrení proti dopadom pandémie koroanvírusu v objeme 13 mil. eur môžu využiť zdravotníci, hasiči a záchranári. Informovala o tom v utorok podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) s tým, že výzva je otvorená do 30. apríla. Vyhlásenie prvej výzvy je podľa nej výsledkom rokovaní medzi ministerstvami vnútra a zdravotníctva, pričom za dva týždne na úrade sa stretla so siedmimi ministrami.
"Najväčším problémom sú ochranné pomôcky a testovanie. Táto eurofondová výzva bude zameraná práve na to, aby sme mohli čerpať to, čo potrebujú hasiči, záchranári a následne aj zdravotníci na vývoj projektov, ktoré by mohli pomôcť v testovaní," povedala Remišová. Výzvu označila za prvý krok v snahe presmerovať eurofondy tam, kde sú v aktuálnej situácii najviac potrebné. "Rokovania s ostatnými ministrami stále pokračujú. Dnes (v utorok) som sa stretla s ministrom dopravy a hľadáme prostriedky na to, ako eurofondy, ktoré ešte nie sú zazmluvnené, môžeme presmerovať tam, kde ich ľudia najviac potrebujú," podotkla vicepremiérka s tým, že s Európskou komisiou sú denne v kontakte.
Úrad vicepremiérky pripravuje aj ďalšie zložitejšie kroky na presúvanie prostriedkov EÚ medzi jednotlivými operačnými programami. "Preto aj urgujem mojich rezortných kolegov, aby tieto analýzy prišli veľmi rýchlo, aby sme mohli presúvať prostriedky na boj s koronavírusom vo veľmi krátkej dobe, pretože ľudia, ekonomika, zdravotníci, podnikatelia, živnostníci tieto prostriedky veľmi potrebujú," poznamenala Remišová.
 
Zdroj : SITA

Skočiť na hlavné menu