Z programu Digitálna Európa pôjdu na podporu digitálnej transformácie takmer dve miliardy eur


Dátum: 11.11.2021

Obrázok k aktualite Z programu Digitálna Európa pôjdu na podporu digitálnej transformácie takmer dve miliardy eur

Európska komisia prijala tri pracovné programy k programu Digitálna Európa s finančnou podporou digitálnej transformácie v objeme takmer 2 mld. eur. Prvý súbor pracovných programov zahŕňa strategické investície, ktoré zohrajú rozhodujúcu úlohu pri dosahovaní cieľov pri realizácii Európskej digitálnej dekády do roku 2030. "Program Digitálna Európa má posilniť technologickú suverenitu Európy a priniesť digitálne riešenia na trh, aby z nich mohli profitovať občania, verejné správy i podniky," informovala Európska komisia.

Hlavný pracovný program disponuje prostriedkami vo výške zhruba 1,4 mld. eur. Tieto investície pôjdu na rozvoj umelej inteligencie, cloudových a dátových priestorov, kvantovej komunikačnej infraštruktúry, ako aj na pokročilé digitálne zručnosti a široké používanie digitálnych technológií v celom hospodárstve a spoločnosti do konca roka 2022. Prvý z dvoch osobitných pracovných programov je zameraný na financovanie kybernetickej bezpečnosti s rozpočtom 269 mil. eur do konca budúceho roka a druhý na vytvorenie a prevádzku siete európskych centier digitálnych inovácií v objeme 329 mil. eur do konca roka 2023.

Program Digitálna Európa je prvým nástrojom Európskej únie na financovanie, zameraný na poskytovanie digitálnych technológií podnikom a občanom s plánovaným rozpočtom 7,5 mld. eur na sedem rokov.

Zdrj: SITA


Skočiť na hlavné menu