Vzácny kolový mlyn v Tomášikove čaká rekonštrukcia za 700-tisíc eur


Dátum: 08.02.2022

Obrázok k aktualite Vzácny kolový mlyn v Tomášikove čaká rekonštrukcia za 700-tisíc eur
Vodný kolový mlyn na brehu Malého Dunaja v Tomášikove v okrese Galanta čaká po dlhých desaťročiach rekonštrukcia. Pribudne k nemu aj nový objekt návštevníckeho centra, ktoré má výrazným spôsobom zlepšiť podmienky pre záujemcov o túto technickú pamiatku. Trnavský samosprávny kraj získal na obnovu svojej vzácnej pamiatky viac ako pol milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Aktuálne vyhlásil verejné obstarávanie na zhotoviteľa všetkých požadovaných prác, predpokladaná hodnota zákazky je 700-tisíc eur.

Objekt mlyna, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, prejde generálnou obnovou stavebnej časti, ako aj mlynskej technológie. Očistené, doplnené a zakonzervované budú všetky drevené prvky budovy vrátane šindľovej strechy. Dobová technológia bude demontovaná a zrekonštruovaná v dielňach. Podmienkou Krajského pamiatkového úradu v Trnave je v čo najväčšej miere zachovať pôvodné stavebné konštrukcie, stavebné prvky a detaily objektu. Nové návštevnícke centrum má dotvoriť priestor turisticky atraktívnej lokality, slúžiť bude na predaj vstupeniek, propagačných predmetov, ale aj na organizovanie rôznych stretnutí a workshopov. Mlyn bude mať aj novú požiarnu a zabezpečovaciu signalizáciu.

Rekonštrukcia mlyna a výstavba návštevníckeho centra je súčasťou cezhraničného projektu Mlynárstvo - zabudnuté remeslo našich predkov. Cezhraničným partnerom je skanzen v maďarskom meste Szentendre.

Vodný mlyn v Tomášikove dal v roku 1893 postaviť János Maticza a mlelo sa v ňom až do roku 1960. Posledná väčšia oprava a modernizácia mlyna prebehla podľa zverejnenej technickej dokumentácie v roku 1940. Od roku 1982 je sprístupnený verejnosti ako jedinečná technická pamiatka ľudového mlynárstva, ktorú spravuje župné Vlastivedné múzeum v Galante.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu