Výstavba diaľnice D1 ide podľa plánu a začala sa rekonštrukcia kritickej križovatky


Dátum: 26.06.2018

Obrázok k aktualite Výstavba diaľnice D1 ide podľa plánu a začala sa rekonštrukcia kritickej križovatky
Minister dopravy Arpád Érsek dnes osobne skontroloval stav prác na stavbe juhozápadného diaľničného obchvatu mesta Prešov. Práce idú podľa harmonogramu a dodávateľ deklaruje dokončenie diaľnice o tri roky. Zároveň minister poklepal základný kameň rekonštrukcie kritickej križovatky v centre mesta.
 
Som rád, že výstavba prešovského obchvatu ide podľa plánu. Záleží mi na tom, aby táto stavba nemala meškanie, lebo ide o dôležitú cestu pre miestnych obyvateľov a zároveň úsek našej najdôležitejšej diaľnice na Slovensku. Je to jeden z projektov, ktoré chodím kontrolovať pravidelne a rád konštatujem, že som spokojný s prípravnými prácami,“ zhodnotil dnešný kontrolný deň minister Érsek.
 
Na diaľnici momentálne pracujú na násypoch, mostných pilieroch, prístupových cestách a dokončuje sa archeologický prieskum. V polovici júla sa začne raziť 2,2 km dlhý tunel Prešov z východnej strany od Košíc.  Cena výstavby 7,8 kilometrového úseku D1 je 350 miliónov eur a prispievajú na ňu fondy EÚ. Plánované odovzdanie do užívania motoristom je v júni 2021.
 
Minister sa dnes zúčastnil aj slávnostného poklepania základného kameňa rekonštrukcie križovatky Levočská – Obrancov mieru.  „Okrem toho, že riešime veľké rýchlostné obchvaty z juhu aj zo severu, nezabúdame ani na vnútromestskú dopravu. Dnes sme odštartovali výstavbu poslednej z troch križovatiek, ktoré po rekonštrukcii zlepšia priepustnosť automobilov v meste,“ povedal A. Érsek.
 
Križovatka I/18 Prešov, Levočská – Obrancov mieru bude zrekonštruovaná za 7 miliónov eur ako jeden z projektov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. V rámci výstavby sa cesta rozšíri o jeden pruh, ktorý je posledným úzkym miestom na dôležitom 4-pruhovom prieťahu celým mestom. Rekonštruovať sa bude aj  most, ktorý je súčasťou križovatky. Šoféri budú po novej ceste jazdiť koncom roka 2019. V Prešove sú vo výstavbe ďalšie dve križovatky, ktoré budú odovzdané do užívania v tomto a v budúcom roku:
  • I/20 Solivarská
  • I/20 a III/3450 ul. Rusínska – ul. Generála Svobodu.
 
V prešovskom kraji za z eurofondov tiež investuje do rekonštrukcie 4 úsekov ciest prvej triedy a modernizácie 12 mostov.
 
 
Skočiť na hlavné menu