Vysoké Tatry: Začali sa prípravné práce na rekonštrukcii Cesty slobody


Dátum: 02.03.2022

Obrázok k aktualite Vysoké Tatry: Začali sa prípravné práce na rekonštrukcii Cesty slobody
Vo Vysokých Tatrách v týchto dňoch začali s prípravnými prácami na rekonštrukcii Cesty slobody. Informoval o tom na sociálnej sieti primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš s tým, že obnova cesty sa začala výrubom stromov v telese cesty. "Zhotoviteľ sa zaviazal vysadiť ako náhradu mladé dreviny," ubezpečil primátor.

Oprava sa dotkne 43-kilometrového úseku vrátane 26 mostov, 14 oporných a 12 zárubných múrov. Okrem toho sa obnoví 94 priepustov a zveľadia štyri odpočívadlá, na ktorých pribudnú lavičky, ihriská a prístrešky. Cesta spája jednotlivé mestské časti Vysokých Tatier, je hlavnou tepnou v území a patrí pod krajskú samosprávu.

Kompletná modernizácia trasy od Podbanského po Tatranskú Kotlinu by mala byť podľa primátora hotová do konca budúceho roka. Cieľom projektu je zvýšenie bezpečnosti a komfortu cestovania.

"Vzhľadom na to, že náklady na projekt budú pomerne vysoké, Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa rozhodol uchádzať sa aj o zdroje Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR," uviedla hovorkyňa kraja Lea Heilová. Aktuálne má podľa nej Správa a údržba ciest PSK schválené žiadosti o nenávratný finančný príspevok v celkovej hodnote takmer 15 miliónov eur na prvé tri časti rekonštrukcie. Cestári odhadujú, že oprava ďalších úsekov si vyžiada približne 28,3 milióna eur.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu