VYSOKÉ TATRY: Nové zdravotné stredisko už dostavali, pre verejnosť bude slúžiť od novembra


Dátum: 13.10.2021

Obrázok k aktualite VYSOKÉ TATRY: Nové zdravotné stredisko už dostavali, pre verejnosť bude slúžiť od novembra

Nové Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS) vo Vysokých Tatrách za viac ako 1 milión eur bude pre verejnosť otvorené od 2. novembra. Lekári sa do nových priestorov nasťahujú počas posledného októbrového týždňa. Informovala o tom agentúru SITA hovorkyňa mesta Daniela Birková. Podľa jej slov bola stavebná časť síce ukončená ešte koncom koncom augusta, no v septembri sa robili revízie a technické skúšky potrebné ku kolaudácii. Kolaudačné rozhodnutie nadobudne právoplatnosť koncom októbra.

Samospráva získala na tento projekt nenávratný finančný príspevok vo výške 1 milión eur, na financovaní sa podieľala piatimi percentami vo výške takmer 53-tisíc eur. S prácami na výstavbe centra začal v apríli minulého roka. Vzniklo v budove zdravotného strediska v Novom Smokovci. „Zvyšujúce sa nároky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v regióne mesta Vysoké Tatry si vyžadovali jej modernizáciu, zníženie energetickej náročnosti na prevádzku budovy, ale hlavne naplnenie požiadaviek na zvýšenie dostupnosti a kvality poskytovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, čo bolo pri vtedajšom stave budovy zdravotného strediska nepostačujúce,“ vysvetlila Birková. V budove pribudol aj výťah, vďaka čomu sa stala bezbariérovou.

Pôvodne sa mali lekári do centra sťahovať koncom septembra. Výstavbu a dokončenie rekonštrukcie však predĺžili viaceré nečakané problémy. Za najväčšie označila hovorkyňa staticky nevyhovujúce základy stavby. „Prišlo sa na ne až počas rekonštrukcie po obnažení základov. Problém bol vyriešený dodatočným návrhom statika a spevnením základov železobetónovými pätkami,“ priblížila. Druhým problémom bolo
, že strop na druhom nadzemnom podlaží neprešiel po rozobratí strechy statickým posúdením. „Z dôvodu nadstavby tretieho podlažia bolo nutné nad týmto stropom spraviť novú železobetónovú dosku,“ dodala.

V novom zdravotnom centre bude pôsobiť všeobecný lekár pre dospelých, všeobecný lekár pre deti a dorast, gynekológ a stomatológ. Vytvorené budú aj priestory pre konziliárne vyšetrenia ambulantných špecialistov či sociálne služby.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu