Výsledky Eurobarometra


Dátum: 06.08.2019

Obrázok k aktualite Výsledky Eurobarometra
Prinášame výsledky najnovšieho prieskumu Eurobarometer  (EB 91), ktorý prebehol po voľbách do Európskeho parlamentu od 7. júna do 1. júla 2019 vo všetkých 28 krajinách EÚ a piatich kandidátskych krajinách.
Vyplýva z neho výrazné zlepšenie názoru občanov na Európsku úniu, a to pri všetkých aspektoch: od ekonomiky až po stav demokracie. Sú to najlepšie výsledky od júna 2014 pred tým, než Komisia pod vedením Junckera začala svoju činnosť.
Medzi hlavné zistenia patrí rekordne vysoká podpora eura a skutočnosť, že zmena klímy sa dostala na druhé miesto rebríčka najväčších obáv občanov EÚ, hneď po imigrácii.
  • Dôvera a optimizmus do budúcnosti sú na najvyššej úrovni od roku 2014 -  miera dôvery v EÚ narástla v 20 členských štátoch, najviac v Litve (72 %), Dánsku (68 %) a Estónsku (60 %).
  • Od posledného prieskumu (jeseň 2018) narástol podiel respondentov s pozitívnou mienkou o EÚ v 23 členských štátoch EÚ - najviac na Cypre (47 %), v Maďarsku (52 %), Grécku (33 %) a v Rumunsku (60 %). EÚ vníma negatívne menej než pätina respondentov (17 %), čo je najmenej za posledných 10 rokov.
  • Väčšina hľadí na budúcnosť EÚ vníma  väčšina Európanov optimisticky  - 61 %- a len 34 % pesimisticky. Naj EU pozitívnejší sú v Írsku (85 %), Dánsku (79 %) a v Litve (76 %). Najviac EU pesimistov je v Spojenom kráľovstve (47 % vs 46 %) a vo Francúzsku (50 % vs 45 %).
  • 55 % Európanov vyjadrilo svoju spokojnosť so spôsobom, ako v EÚ funguje demokracia, čo je najvyšší počet od jesene 2004. 
  • spoločná mena euro má rekordne vysokú podporu - vyše tri štvrtiny respondentov (76 %) v eurozóne jej zástancami 
  • vo všetkých 28 členských štátoch vyše polovica respondentov cíti, že sú skutočne občanmi EÚ. V EÚ ako celku sa s týmto pocitom stotožňuje 73 %, najviac Európanmi sa cítia Luxemburčania (93 %), Nemci (88 %) a Španieli (87 %).
  • Prevažná väčšina občanov Únie podporuje „voľný pohyb občanov EÚ”, teda možnosť žiť, pracovať, študovať a podnikať kdekoľvek v EÚ“ (81 %). V každom členskom štáte EÚ tento názor zastávajú vyše dve tretiny respondentov.
  • Najväčšou obavou na úrovni EÚ zostáva imigrácia: tento názor vyslovilo 34 % respondentov.. Zmena klímy, teraz figuruje ako druhá najväčšia obava (výrazný nárast: +6 od jesene 2018).
Ako odpovedali slovenskí respondenti?
Slováci majú prevažne pozitívny názor na súčasnú situáciu slovenskej ekonomiky (49 % ju považuje za dobrú, 46% za zlú)  
Čo sa týka finančnej situácie vo vlastnej domácnosti, Slováci sa cítia z veľkej časti stabilne  - až 60% vníma svoju finančnú situáciu ako dobrú, 34% ako zlú.
Pohľad na budúcnosť slovenského hospodárstva sa od minulého roka zmenil k lepšiemu, štvrtina ľudí si myslí, že sa v nasledujúcich 12 mesiacoch zlepší a 55 %, že zostane stabilná.

Podľa opýtaných čelí Slovensko momentálne problémom najmä v nasledovných oblastiach: zvyšovanie cien/inflácia/životné náklady (37 %), zdravie a sociálne zabezpečenie (36 %) a hospodárska situácia(17 %).
Pri otázke čomu momentálne najviac čelí Európska únia, Slováci identifikovali ako výzvy: imigráciu (35 %), terorizmus (20 %) a stav verejných financií členských štátov/infláciu (18 %).

Dôvera v Európsku úniu je na úrovni 44 % (EÚ 46 %), nedôvera 46 % (EÚ 44 %). Svojmu parlamentu dôveruje 27 % opýtaných Slovákov (64 % mu nedôveruje).  Vládu vidí pozitívne  29 % opýtaných, nedôveruje jej 65 %.
Až 82 % respondentov podporuje voľný pohyb v EU, 77 % respondentov sa vyjadrilo v prospech spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky a jednotnej meny euro.
Za najpozitívnejší prínos EÚ považujú Slováci voľný pohyb, spoločnú menu  (41 %) a mier (40 %). 

Európskymi občanmi sa cíti byť až 80 % Slovákov, tu je Slovensko nad Európskym priemerom, ktorý je 73 %. 77 % opýtaných by sa rado dozvedelo viac o svojich právach občanov EÚ, 63% tvrdí, že tieto práva pozná

Podrobnosti:
Tlačová správa
Celý prieskum - Štandardný Eurobarometer 91
 
Skočiť na hlavné menu