Vychylovka – Nová Bystrica je jediná fungujúca úvraťová železnica v Európe


Dátum: 12.07.2019

Obrázok k aktualite Vychylovka – Nová Bystrica je jediná fungujúca úvraťová železnica v Európe
Historická lesná železnica Vychylovka – Nová Bystrica, ktorá premáva od mája do októbra, kedysi slúžila na prepravu dreva. Dnes je vyhľadávanou turistickou atrakciou a jedinou fungujúcou úvraťovou železnicou v Európe a jednou z troch na svete.

Aktuálne sa turisti môžu previesť na historickom parnom alebo motorovom rušni alebo motorovou drezinou. Odvezie desať cestujúcich a ponúka aj prehliadku múzea. „Aby bolo čakanie na vlak čo najpríjemnejšie, vybudovali sme detskú izbu v priestoroch Raganovho mlynu, kde si rodičia spolu so svojimi ratolesťami môžu oddýchnuť,“ povedal riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci Miloš Jesenský.

Vlak štartuje zo Stanice Skanzen a pokračuje do Sedla Beskyd, odkiaľ si môžu cestujúci prestúpiť na oravskú železničku alebo sa vrátiť naspäť. „Spolu s letnou sezónou sme otvorili aj nový Remeselný dom, ktorý nemá v prihraničnom regióne obdobu. Počas letných víkendov budú mať návštevníci možnosť vidieť a aj vyskúšať si rôzne druhy remesiel, ktoré už postupne upadajú do zabudnutia,“ povedal riaditeľ odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Martin Hromada. Oravská lesná železnica je v prevádzke počas celého roka okrem novembra.

Považskú železnicu plánujú otvoriť na jar budúci rok. ,,Prostredníctvom eurofondov sa nám podarilo dobudovať úzkorozchodnú trať, ktorá spája areál Múzea liptovskej dediny v Pribyline s depom Považskej lesnej železnice. Momentálne čakáme na povolenia,“ uzavrel Hromada.​


Zdroj: SITA
Skočiť na hlavné menu