Vranovská nemocnica zmodernizovala pôrodnicu za takmer 4,7 milióna eur


Dátum: 28.06.2020

Obrázok k aktualite Vranovská nemocnica zmodernizovala pôrodnicu za takmer 4,7 milióna eur
Vranovská nemocnica otvorila zmodernizovanú pôrodnicu. Investíciu hradila z príspevku z európskych fondov, vďaka čomu v nemocnici preinvestujú vrátane vlastnej spoluúčasti celkovo takmer 4,7 milióna eur. Pomocou získaných prostriedkov sa podarilo prestavať gynekologicko-pôrodnícke oddelenie a tradičné pôrodné boxy nahradili komfortné pôrodné izby. Agentúru SITA o tom informoval hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Ako uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou Eugen Lešo, z celkovej investície vo výške takmer 4,7 milióna eur podporenej z Integrovaného operačného programu, tvorí prestavba a nákup prístrojov pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie sumu 539-tisíc eur. „Nový koncept pôrodných izieb, ktorý sme v nemocnici prestavbou zaviedli, vytvorí pre mamičky prostredie niekde na polceste medzi domovom a nemocnicou, čo prispeje k bezproblémovému priebehu pôrodu,“ uviedol Lešo.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie prešlo od júla minulého roku niekoľkomesačnou rozsiahlou prestavbou. Pre rodičky vznikli v nemocnici dve nové komfortné pôrodné izby, kde budúce mamičky strávia celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu. „Doteraz bola rodička presúvaná v priebehu pôrodných fáz z čakacej miestnosti na pôrodnú sálu a odtiaľ po pôrode na izbu. Po novom tak už bude celý pôrod prebiehať v pôrodnej izbe, kde bude mať mamička zaistený dostatočný komfort aj intimitu,“ uviedol primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia vranovskej nemocnice Vladimír Spišák. Dodal, že na pôrodnej izbe môže mať rodička navyše po celý čas pri sebe blízkeho človeka, ktorý jej bude poskytovať nepretržitú podporu. „To dosiaľ nebolo vždy možné, napríklad keď prebiehalo veľa pôrodov v jednom čase. Vďaka pôrodným izbám dokážeme mamičkám poskytnúť zároveň aj viacero alternatív pre nové pôrodné polohy,“ vysvetlil primár.

Novým štandardom v pôrodnej izbe je dizajnový interiér, moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, samostatné sociálne zariadenie so sprchou či rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu. V rámci rekonštrukcie prešiel celý pôrodný trakt stavebnými úpravami. Kompletne sa vymenili podlahy, zrekonštruovali sociálne zariadenia a nakúpilo nové vybavenie. Obnovou prešla aj sekčná sála a zrekonštruovaná bola i doterajšia pôrodná sála. Tú však bude po novom nemocnica využívať najmä ako záložný priestor pre prípady, že budú pôrodné izby obsadené. V jednom čase tak môžu v nemocnici prebiehať naraz až štyri pôrody.

Na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie je zároveň vďaka eurofondovej dotácii priebežne dodávané nové prístrojové vybavenie. Pôrodnica už má nové anestéziologické prístroje, monitory vitálnych funkcií, pôrodné postele, kardiotokografy a čaká na dodávku ultrazvukov, operačných lámp a operačného stola pre sekčnú sálu. „Súčasťou obnovy bolo aj dodanie nového prístrojového vybavenia pre pracovisko jednodňovej zdravotnej starostlivosti, vďaka čomu dokáže nemocnica ošetriť za rovnaký časť väčší počet gynekologických pacientiek.

Priepustnosť pracoviska, kde realizujeme gynekologické výkony, sa tak v niektorých prípadoch dokonca zdvojnásobila,“ podotkol riaditeľ.
Vďaka novému prístrojovému vybaveniu sú zároveň lekári schopní realizovať aj výkony, ktoré dosiaľ nebolo možné uskutočniť a pacientky tak za nimi nemusia cestovať do iných nemocníc. Minulý rok sa vo vranovskej nemocnici uskutočnilo 1 023 pôrodov.​
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu