Vranovská nemocnica vybuduje prístavbu pre OAMIS a zmodernizuje pôrodnicu aj za eurofondy


Dátum: 26.08.2019

Obrázok k aktualite Vranovská nemocnica vybuduje prístavbu pre OAMIS a zmodernizuje pôrodnicu aj za eurofondy
Nemocnica Svet zdravia Vranov nad Topľou chce vybudovať prístavbu oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS). Ako ďalej informovala sieť nemocníc Svet zdravia v tlačovej správe, vznikne tiež infekčná sekcia, tradičnú pôrodnú sálu nahradia pôrodné izby a pribudne nový počítačový tomograf (CT), sonografy či röntgenové prístroje (RTG). Nemocnica počas leta začala s prvými prácami, na ktoré využije nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Celková plánovaná výška investície vrátane spoluúčasti nemocnice sa vyšplhá na takmer 4,7 milióna eur.

"Tešíme sa, že naša žiadosť o eurofondovú dotáciu bola úspešná. Vranovská nemocnica poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť pre rozsiahlu spádovú oblasť a vďaka príspevku budeme schopní zlepšiť jej kvalitu aj zvýšiť bezpečnosť pacientov," uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou Eugen Lešo.

Nemocnica vďaka dotácii vybuduje novú prístavbu a rozšíri tak plochu OAMIS, čo bude podľa siete nemocníc najvýznamnejšou investíciou. Súčasťou prístavby bude aj takzvaná infekčná sekcia s novými lôžkami, ktoré budú umiestnené v izolačných boxoch s filtrom pre personál, samostatnou toaletou a sprchou. "Plánovanou dostavbou sledujeme potreby, ktoré si vyžiadala aktuálna epidemiologická situácia v Európe. Stúpa totiž počet infekčných pacientov, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť,“ podotkol Lešo. V rámci priestorov OAMIS bude vytvorená aj vstupná ambulancia. Časť lôžok sa tiež presunie zo súčasných do nových priestorov. Prístavbou izolačnej sekcie sa podľa Siete nemocníc zvýši bezpečnosť liečby i zefektívni prevádzka, keďže v súčasnosti sa nachádza na oddelení iba jedno izolačné lôžko. OAMIS susedí s urgentným príjmom, v blízkosti sa nachádza CT a RTG pracovisko. Stavebné práce na novom oddelení by mali trvať do decembra budúceho roku a následné spustenie prevádzky je naplánované na leto 2021.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie prejde počas najbližšieho obdobia rozsiahlou prestavbou. Pre rodičky vzniknú v nemocnici nové pôrodné izby hotelového štandardu, kde bude prebiehať celý pôrod a ktoré nahradia doterajšiu pôrodnú sálu. "Pôrodné izby so sebou prinášajú úplne nový koncept. Doteraz bola rodička presúvaná v priebehu pôrodných fáz z čakacej miestnosti na pôrodnú sálu a odtiaľ po pôrode na izbu. Po novom tak už bude celý pôrod prebiehať v pôrodnej izbe, kde budú mať mamičky dostatočný komfort aj súkromie," vysvetlil riaditeľ. V pôrodnej izbe môžu mať podľa neho po celý čas pri sebe blízkeho človeka, ktorý im bude poskytovať nepretržitú podporu. "To dosiaľ nebolo vždy možné, napríklad keď prebiehalo veľa pôrodov v jednom čase. Sprievod rodičky bude môcť využiť možnosť prístelky v izbe," doplnil. V rámci rekonštrukcie budú zároveň vynovené obslužné priestory oddelenia, napríklad sesterské izby, priestory na prezliekanie a umývanie. Stavebné práce týkajúce sa novej pôrodnice by mali trvať do konca októbra a spustenie prevádzky je naplánované na marec budúceho roku.

S pomocou eurofondov nemocnica plánuje nakúpiť aj nové medicínske technológie, ktoré nahradia staršie zariadenia. Najväčšou investíciou je obstaranie nového počítačového tomografu. V nemocnici tiež pribudnú štyri nové röntgenové prístroje a šesť ultrasonografov pre rôzne oddelenia. Operačné sály tiež získajú nové zariadenia, napríklad moderné operačné stoly. V nemocnici pribudnú aj monitory vitálnych funkcií, anestéziologické prístroje a ventilátory pre umelú pľúcnu ventiláciu, laparoskopická veža či 20 elektricky polohovateľných lôžok a ďalšie špeciálne lôžka.

Vranovská nemocnica využije nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Cieľom výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z IROP je modernizácia infraštruktúry ústavných zariadení, ktoré poskytujú akútnu zdravotnú starostlivosť a zvýšenie ich produktivity a efektívnosti.

Zdroj : SITA


Skočiť na hlavné menu