Vranovská nemocnica preinvestuje takmer 4,7 milióna eur


Dátum: 02.09.2019

Obrázok k aktualite Vranovská nemocnica preinvestuje takmer 4,7 milióna eur
Vranovská nemocnica začala počas leta s prvými prácami, na ktoré využije nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Celková plánovaná výška investície vrátane spoluúčasti nemocnice predstavuje takmer 4,7 milióna eur.

Ako TASR informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, k nemocnici vybudujú prístavbu pre multiodborovú intenzívnu starostlivosť, vznikne infekčná sekcia, pôrodné izby a pribudne nový počítačový tomograf, USG či RTG prístroje.

V najbližšom období prejde prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) rozsiahlou prestavbou gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. „Pôrodné izby so sebou prinášajú úplne nový koncept. Doteraz bola rodička presúvaná v priebehu pôrodných fáz z čakacej miestnosti na pôrodnú sálu a odtiaľ po pôrode na izbu. Po novom tak už bude celý pôrod prebiehať v pôrodnej izbe, kde budú mať mamičky dostatočný komfort aj súkromie,“ vysvetlil riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou Eugen Lešo s tým, že sprievod rodičky bude môcť v izbe využiť prístelku.

V rámci tejto rekonštrukcie budú zároveň vynovené obslužné priestory oddelenia - napríklad sesterské izby, priestory na prezliekanie a umývanie. Stavebné práce na tomto oddelení by mali trvať do konca októbra a spustenie prevádzky je naplánované na budúcoročný marec.

Najvýznamnejšou investíciou bude vybudovanie novej prístavbu a tým rozšírenie plochy oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS). Súčasťou prístavby bude aj takzvaná infekčná sekcia s novými lôžkami. „Plánovanou dostavbou sledujeme potreby, ktoré si vyžiadala aktuálna epidemiologická situácia v Európe. Stúpa totiž počet infekčných pacientov, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť,“ dodal Lešo s tým, že v súčasnosti sa nachádza na oddelení iba jedno izolačné lôžko.

Vytvorená bude aj vstupná ambulancia a časť lôžok sa presunie zo súčasných do nových priestorov. Stavebné práce na novom OAMIS by mali trvať do decembra budúceho roku, spustenie prevádzky je naplánované na leto 2021.

Prostredníctvom eurofondov chce nemocnica obnoviť i medicínske technológie. Najväčšou investíciou je obstaranie nového počítačového tomografu. V nemocnici tiež pribudnú štyri nové röntgenové prístroje a šesť ultrasonografov pre rôzne oddelenia, ale tiež nové operačné stoly, monitory vitálnych funkcií, anestéziologické prístroje a ventilátory pre umelú pľúcnu ventiláciu, laparoskopická veža či 20 elektricky polohovateľných lôžok.​

Zdroj : TASR

Skočiť na hlavné menu