Vozový park Dopravného podniku mesta Prešov sa rozrástol o šesť nových autobusov za viac ako 1,8 milióna eur


Dátum: 01.09.2021

Obrázok k aktualite Vozový park Dopravného podniku mesta Prešov sa rozrástol o šesť nových autobusov za viac ako 1,8 milióna eur

Vozový park Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) sa rozrástol o šesť nových dieslových autobusov, ktoré už čoskoro odvezú prvých cestujúcich. Ide o prvú časť dodávky celkovo 15 nových autobusov. Cena šiestich nových vozidiel je viac ako 1,5 milióna eur bez DPH (1,8 milióna eur s DPH), financované sú z európskych zdrojov. Nové vozidlá postupne nahradia najstaršie autobusy, ktoré sú za hranicou životnosti a nespĺňajú súčasné štandardy modernej mestskej hromadnej dopravy (MHD).

Ako konkretizoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, ide o dva štandardné 12-metrové vozidlá typu SOR NB 12 City a štyri kĺbové 18-metrové autobusy typu SOR NB 18 City. „Kĺbové autobusy tohto typu už cestujúci v prešovskej MHD poznajú. V súčasnosti sú v premávke tri takéto vozidlá. Krátka verzia je v Prešove novinkou, i keď prevedenie je identické s už prevádzkovanými trolejbusmi s číslami 732 až 740,“ uviedol Tomek.

Celkovo príde do Prešova 15 kusov autobusov, z toho 10 článkových a päť štandardne dlhých vozidiel. Kúpna cena za jeden autobus SOR NB 12 City je 195-tisíc eur bez DPH, kĺbový autobus SOR NB 18 City stojí 278-tisíc eur bez DPH. Financovanie prvých šiestich vozidiel, ktoré boli dodané v uplynulých dňoch, je z 95 percent zabezpečené pomocou Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), zvyšných päť percent pokryje DPMP. „Financovanie zostávajúcich deviatich autobusov, ktorých nákup bol podpísaný v závere mesiaca júl 2021, bude zabezpečené z vlastných zdrojov dopravcu,“ doplnil hovorca.

Všetky nové autobusy sú vybavené naftovým motorom, ktorý spĺňa emisnú normu Euro 6D. Majú klimatizáciu, mäkké čalúnené sedadlá, madlá s antikorovou úpravou a nový typ označovačov predpripravených pre bezkontaktnú platbu kartou. Informácie o spoji a nasledujúcich zastávkach bude zobrazovať plnofarebný LCD displej. Vonkajšie informačné tabule sú väčšieho formátu. „O bezpečnosť jazdy sa stará predná a zadná palubná kamera a cúvacie senzory. Nechýbajú ani bezpečnostné kamery v interiéri a USB nabíjačky na madlách,“ dodal Tomek. Po vykonaní štandardných úprav budú nové vozidlá do prevádzky uvedené v najbližších týždňoch.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu