Vojna na Ukrajine ovplyvňuje aj CoFoE, Ukrajinci boli na plenárnom zasadnutí


Dátum: 18.03.2022

Obrázok k aktualite Vojna na Ukrajine ovplyvňuje aj CoFoE, Ukrajinci boli na plenárnom zasadnutí
Vojna na Ukrajine ovplyvní aj závery Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič v rámci plenárneho zasadnutia CoFoE, na ktorom sa zúčastnila aj 30-členná delegácia z Ukrajiny. Jej hlavným odkazom pre Európu bolo: Zatvorte nebo nad Ukrajinou. Prinášame týždenný súhrn udalostí okolo CoFoE.

Marija Mezencevová – poslankyňa ukrajinskej Verchovnej rady za mesto Charkov za vládnucu stranu Sluha národa a členka ukrajinskej delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy – ešte pred vystúpením v rozhovore pre slovenské médiá uviedla, že počas 16 dní vojny boli Ukrajinci svedkami bombardovania civilnej infraštruktúry vrátane detských nemocníc, transfúznych staníc, škôl a škôlok.

Mezencevová tvrdí, že Ukrajina je na celom svete vnímaná ako demokratický štát a teraz aj ako symbol slobody a solidarity. Spresnila, že Ukrajinci pozorne sledujú rozhodnutia inštitúcií EÚ, a to aj o možnosti zrýchleného vstupu Ukrajiny v Únie, a vyjadrila nádej, že Európanov presvedčí domáca "cestovná mapa" Ukrajincov zameraná na európsku integráciu.

Európsky parlament (EP) v spolupráci s ukrajinským parlamentom spustil webovú stránku, ktorá bude pokrývať všetky iniciatívy a podujatia EÚ na podporu Ukrajiny. Webová stránka "EÚ stojí pri Ukrajine" bola spustená v deň, keď 30-členná ukrajinská delegácia poskytla účastníkom plenárneho zasadnutia Konferencie o budúcnosti Európy svedectvá o následkoch ruskej invázie na ľudí a tlmočila eurointegračné ambície Ukrajiny.

Webová stránka dostupná v angličtine a ukrajinčine (https://ukraine.europarl.europa.eu/en/home.html) poskytuje najnovšie správy, videá a podcasty, príslušné právne predpisy a uznesenia, ktoré ukazujú, ako EÚ pomáha Ukrajine. Na uvedenej stránke bude možné zdieľať aj obsah z ukrajinského parlamentu.

Marec je v znamení dvoch plenárnych zasadnutí Konferencie o budúcnosti Európy. Obe sa uskutočnia v Štrasburgu a obe s cieľom zostaviť konečný zoznam odporúčaní európskych občanov, ktoré by mali meniť Európu na miesto lepšie pre život, so silnejším hlasom vo svete a pripravenú na výzvy 21. storočia.

Plenárne zasadnutie CoFoE, ktoré sa konalo počas uplynulého víkendu (11. – 12. 3.), sa zaoberalo súbormi návrhov zrodenými z dvoch tematických panelových diskusií občanov a z národných panelových diskusií. Účastníci plenárky sa cez pracovné skupiny a aj spoločne v pléne zaoberali 88 odporúčaniami k témam "EÚ vo svete/migrácia" a "silnejšie hospodárstvo, sociálna spravodlivosť a pracovné miesta/vzdelávanie, kultúra, mládež a šport/digitálna transformácia".

Ďalšia plenárka, len s rozdielom dvoch týždňov, sa bude konať 25. a 26. marca a zohľadní odporúčania všetkých európskych aj národných panelových diskusií občanov, príspevky zozbierané cez mnohojazyčnú digitálnu platformu, ako aj odporúčania vyplývajúce z debát na predošlých plenárnych zasadnutiach CoFoE a pracovných skupín, zoskupených podľa jednotlivých tém.
      
Poslanci Európskeho parlamentu (EP), ktorí sú priamo zapojení do prác a pracovných skupín Konferencie o budúcnosti Európy, sa v stredu v Bruseli stretli, aby pripravili spoločné vyhlásenie s poslancami národných parlamentov 27 členských krajín EÚ, rovnako zaangažovaných do CoFoE. Schválenie tohto vyhlásenia, ktoré zhodnotí stav konferencie, sa očakáva v najbližších týždňoch.
 
Europarlament má v plenárnom zhromaždení CoFoE 108-člennú delegáciu zo všetkých členských krajín eurobloku a všetkých politických frakcií vrátane nezaradených poslancov. Najväčší záujem o CoFoE prejavili európski zákonodarcovia z Nemecka (13), Francúzska a Španielska (11) a Talianska (9).

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu