Vnútroblok na prievidzskom sídlisku Zapotôčky obnovia do novembra


Dátum: 11.06.2019

Obrázok k aktualite Vnútroblok na prievidzskom sídlisku Zapotôčky obnovia do novembra

Viac ako tri desiatky stromov a niekoľko stoviek trvaliek pribudnú vo vnútrobloku medzi ulicami Ľ. Ondrejova a I. Krasku v Prievidzi. Práce na revitalizácii plochy, ktorými samospráva sleduje zlepšenie životného prostredia, potrvajú do novembra tohto roka.

"Ide o veľký investičný projekt na sídlisku Zapotôčky. Teším sa, že sa nám podarilo získať mimorozpočtové prostriedky z Európskej únie, vďaka ktorým tu vznikne krásna oddychová zóna, ktorá doposiaľ na sídlisku Zapotôčky chýbala," skonštatovala v utorok na brífingu primátorka Katarína Macháčková.

Projekt podľa nej rieši komplexnú rekonštrukciu rozsiahleho priestoru s rozlohou takmer 12.000 štvorcových metrov. "Tento priestor bude predovšetkým o zeleni, ale okrem toho sa opravia, zrekonštruujú chodníky, doplní sa mobiliár, verejné osvetlenie. Vznikne tu aj fitnes a petangové ihrisko. Bude to zóna, ktorá bude slúžiť aj na šport, aj na oddych," priblížila.

Investíciou mesto sleduje environmentálne hľadisko, a to aj v súvislosti s výmenou chodníkov. "Pôvodné chodníky boli z liateho asfaltu, časom by vykazovali nerovnosti a porušenia. Boli nahradené novými z betónovej dlažby, ktorá je ekologickejšia, takisto sa znižuje množstvo sálania tepla, ktoré akumulovali zo slnka. Čo sa týka odvodnenia, všetky chodníky boli prespádované a sú odvodnené do zelene. Celý tento projekt je tak zameraný na zlepšenie životného prostredia," ozrejmila vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Prievidzi Andrea Nikmonová. V rámci zelene radnica podľa nej zabezpečila vysadenie 32 kusov nových stromov, takisto tam vysadí 700 kusov trvaliek a 200 kríkov. Samospráva sa tiež snažila zachovať čo najviac pôvodnej zelene vo vnútrobloku, pričom zabezpečí jej dendrologické ošetrenie.

"Plánovaný termín ukončenia prác je v novembri 2019. Môže sa však stať, že sa veci skomplikujú. Aj momentálne riešime, že pri výstavbe plôch u chodníkov sa zistilo, že podložie je nestabilné. Mení sa tak technológia postupu prác. Musíme žiadať o súhlas so zmenou, keďže ide o prostriedky Európskej únie," dodala Macháčková.


Náklady celého projektu sú vo výške zhruba 350.000 eur, pričom piatimi percentami z tejto sumy sa na financovaní podieľa mesto.


Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu