Vláda: Na prevenciu zosuvov svahov by malo ísť 37,8 milióna eur


Dátum: 07.01.2021

Obrázok k aktualite Vláda: Na prevenciu zosuvov svahov by malo ísť 37,8 milióna eur
Na prevenciu a manažment zosuvov svahov a pôdy by malo ísť 37,8 milióna eur od roku 2021 do roku 2029. Envirorezort eviduje viac ako 100 havarijných zosuvov svahu, kde je riziko ohrozenia zdravia, životov, majetku a škody na životnom prostredí. Vyplýva to z programu prevencie a manažmentu zosuvných rizík (2021 - 2029) z dielne ministerstva životného prostredia, ktorý vo štvrtok schválila na svojom online rokovaní vláda.
  
Program určuje pri zosuvných rizikách ich lepšiu prevenciu, identifikáciu, registráciu a inžinierskogeologické mapovanie svahových deformácií, ich sanáciu a monitoring.


Ministerstvo predpokladá, že na riešenie zosuvov využije fondy Európskej únie (EÚ). Z operačného programu Kvalita životného prostredia by malo ísť 9,84 milióna eur. Ako možné zdroje, 23 miliónov, sa uvádzajú financie z operačného programu Slovensko. Zo štátneho rozpočtu má ísť 3,06 milióna eur a z Envirofondu 1,89 milióna eur. "Bez poskytnutia finančných prostriedkov z fondov EÚ a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu nebude možné realizovať opatrenia navrhnuté v tomto programe," konštatuje ministerstvo v materiáli.


K zhoršeniu situácie svahov významne prispelo daždivé počasie v roku 2020. Opakované silné zrážky v letných mesiacoch a desať dní trvajúce zrážky v októbri spôsobili povodne a aktivizáciu svahových pohybov v mnohých obciach, konštatuje envirorezort.
 
Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu