Visegrádska štvorka má v oblasti digitalizácie spoločné názory, chce ich prezentovať EÚ


Dátum: 13.11.2018

Obrázok k aktualite Visegrádska štvorka má v oblasti digitalizácie spoločné názory, chce ich prezentovať EÚ

Visegrádska štvorka (V4) má v oblasti digitalizácie spoločné názory, ktoré chce prezentovať v Európskej únii tak, aby dosiahla svoje ciele. Ide napríklad o nutnosť zapojiť do digitalizácie regióny s menším kapitálom, súkromných investorov, no aj umelú inteligenciu. Konštatovali to v utorok na tlačovom brífingu počas konferencie ITAPA predstavitelia IT z krajín V4. Zároveň dodali, že stále môžu spoločne dosiahnuť pri digitalizácii krajín V4 ešte viac.

"Myslím si, že v oblasti v digitalizácie môžeme toho urobiť ako Visegrádska štvorka viac. Musíme nájsť základné témy, ktoré nás v tejto oblasti ako krajiny V4 spájajú a prezentovať ich na úrovni Európskej únie tak, aby mohli byť presadené," uviedla počas brífingu štátna tajomníčka Ministerstva pre digitálne záležitosti Poľska Wanda Buk.

Krajiny za veľký spoločný problém považujú v oblasti digitalizácie najmä chýbajúcu infraštruktúru, a to najmä v regiónoch, ktoré nemajú veľký kapitál na IT. "Aby sme mohli aplikovať nové technológie, potrebujeme infraštruktúru. Potrebujeme zapojiť aj regióny, ktoré sú momentálne mimo centra záujmu a kapitálu. V tomto kontexte je veľká výzva financovania pre všetky krajiny. Vo V4 sme sa tiež bavili, že v oblasti digitalizácie musí byť koordinovaný spoločný prístup k súkromným investorom, ktorých potrebujeme," priblížil generálny sekretár Európskeho výboru pre regióny Jiří Buriánek.

Predseda Národnej rady pre telekomunikácie a informačné technológie Maďarska Ferenc Vágujhelyi podotkol, že digitalizácia nie je teritoriálnou záležitosťou, a preto je potrebné sa spájať pri dosahovaní konsenzu v EÚ do väčších celkov, akým je napríklad V4. "Chcel by som podotknúť zásadnú vec, a to takú, že elektronické služby nie sú službami teritoriálnymi, ale potrebujeme pri nich spoločnú stratégiu a rovnako tak aj spoločné regulačné opatrenia. Aj v tomto smere sme spolu ako V4 veľmi aktívni. Maďarská vláda takúto spoluprácu vrelo víta," povedal Vágujhelyi.

Radoslav Repa z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR načrtol aj tému umelej inteligencie, ktorou sa podľa neho treba v krátkej budúcnosti čoraz viac zaoberať, a ktorá vo výraznej miere ovplyvní život vo V4 a EÚ. "Na nástup umelej inteligencie sa musíme pripraviť. Visegrádska štvorka ešte v apríli pripravila spoločný prístup k umelej inteligencii. Sme jedným z tých regiónov, ktorý chce v tomto smere v krátkom horizonte dosiahnuť čo najviac," uzavrel Repa.

Podujatia ITAPA (Information Technologies & Public administration – Informačné technológie a verejná správa) už 17. rok prinášajú nové impulzy a inšpirácie pre slovenský eGovernment, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých akcií. Jesenný dvojdňový medzinárodný kongres ITAPA sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta.


Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu