Vinárom a vinohradníkom uľahčí prácu vinárske laboratórium i meteostanice z eurofondov


Dátum: 23.11.2020

Obrázok k aktualite Vinárom a vinohradníkom uľahčí prácu vinárske laboratórium i meteostanice z eurofondov
V obci Mužla v okrese Nové Zámky vznikne Dom služieb pre vinárov a vinohradníkov. Slúžiť bude pestovateľom a spracovateľom hrozna, nielen zo Štúrovského vinohradníckeho rajónu, ale aj vinárom zo susedných rajónov a tým, ktorí pôsobia v regióne maďarského mesta Ostrihom. Vybudovanie domu služieb je súčasťou projektu rozvoja siete miestnych produktov a služieb, na realizáciu ktorého získalo Európske združenie územnej spolupráce Ister-Granum financie z programu spolupráce Interreg V-A Slovensko – Maďarsko, informoval starosta obce Iván Farkas.

Súčasťou mužlianskeho Domu vinárov a vinohradníkov bude vinárske laboratórium. Vybavené bude analyzátorom, ktorý dokáže identifikovať 43 rôznych parametrov. To umožní výrobcom označovať a fľaškovať svoje vlastné vína na základe výsledkov vykonaných analýz. Na ôsmich miestach v regióne bude zriadený monitorovací systém prostredníctvom meteorologických staníc, ktoré budú prepojené s inteligentným systémom na analýzu potrieb a zásahov pri pestovaní hrozna. Cieľom služby je predvídať nepriaznivé účinky zmien počasia na vinohradníctvo a ochrana viniča pred chorobami. „Vinohradníci budú dostávať presné informácie prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo aplikácie v počítači,“ povedal Farkas. Celkové náklady projektu na slovenskej strane dosiahnu 309.000 eur.

Partnerom obce Mužla v projekte je vinárstvo Szivek z obce Kesztölc v ostrihomskom regióne. V rámci projektu bude v maďarskej obci zrekonštruovaná spracovateľská pivnica, v ktorej sa budú zhromažďovať vzorky vína maďarských vinárov. „Tie sa raz týždenne prepravia na analýzu do vinárskeho laboratória v Mužli. V zrekonštruovanej pivnici sa budú organizovať workshopy o vinárstve s účasťou odborníkov, ktorí sa podelia o svoje vedomosti s vinármi z regiónu, aby sa dosiahla vyššia kvalita miestnych vín. Priestory budú slúžiť aj na promóciu vín či ďalších regionálnych produktov,“ skonštatoval Farkas. Investícia na maďarskej strane bude predstavovať 30.000 eur.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu