Vicepremiérka Remišová rozbehla interný audit


Dátum: 15.04.2020

Obrázok k aktualite Vicepremiérka Remišová rozbehla interný audit
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu rozbehol interný audit asi 50 projektov, dve veľké verejné obstarávania už zrušil. V stredu o tom informovala podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová. "Čelíme krízovej situácii v súvislosti s koronavírusom, je to obrovská záťaž pre občanov aj pre financie štátu. O to väčší dôvod je, aby sa štát správal šetrne a nevyhadzovali sa peniaze občanov na nezmyselné, nepotrebné alebo predražené tendre a projekty," uviedla. Informatizácia bola podľa nej dlhé obdobie synonymom "čiernej diery". "Toto musí raz a navždy skončiť, v IT je potrebné urobiť poriadok," vyhlásila Remišová.
Priznala, že hlavne v očiach verejnosti je ťažké určiť, či je cena v oblasti IT primeraná a zodpovedá projektu. "Mojou prioritou je, aby tendre boli hospodárne a kontrolované Útvarom hodnoty za peniaze," avizovala vicepremiérka. Projekty zároveň podľa nej musia byť v súlade so štúdiami uskutočniteľnosti a v čo najväčšej možnej miere realizované internými kapacitami. Bývalé vedenie podľa nej napríklad podpísalo zmluvu s externou firmou, kde práca jedného konzultanta za jeden deň stojí 900 eur.
Momentálne úrad podľa Remišovej ruší dve verejné obstarávania. Prvé sa týkalo informačného systému riadenia IT aktív a poradenských služieb v oblasti optimalizácie IT aktív v predpokladanej hodnote 15 mil. eur a bolo vyhlásené dva dni pred vymenovaním novej vlády. Celý projekt mali manažovať hlavne externé firmy, nebolo možné ho rozdeliť na menšie celky a vykazoval nesúlad s predpokladanou cenou určenou štúdiou uskutočniteľnosti. Tá totiž hovorila o sume 4 mil. eur, kým vyhlásené obstarávanie o 15 mil. eur.
"Po našej kontrole a konzultáciách môžeme povedať, že sa dá urobiť za menej ako polovicu," tvrdí vicepremiérka. Druhé verejné obstarávanie za viac ako 6 mil. eur sa týkalo činnosti samotného úradu. Keďže ten čaká transformácia, Remišová ho považuje za zbytočné. "V prípade prvej súťaže ju zrušíme a vypíšeme súťaž po internom audite za sumu, ktorá je primeraná. Druhý projekt nebudeme vypisovať vôbec, nie je potrebný," zhrnula vicepremiérka. Ako dodala, bývalé vedenie im zanechalo viacero ďalších nášľapných mín. Ako príklad spomenula zabezpečenie stravovania firmou blízkou slovenskému oligarchovi, za ktorú im Úrad pre verejné obstarávanie navrhuje pokutu 17-tis. eur.​
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu