Vicepremiérka Remišová rokovala s ministerkou kultúry Milanovou, županom Drobom a primátorom Vallom o využívaní eurofondov v bratislavskom regióne


Dátum: 16.02.2021

Obrázok k aktualite Vicepremiérka Remišová rokovala s ministerkou kultúry Milanovou, županom Drobom a primátorom Vallom o využívaní eurofondov v bratislavskom regióne
Hlavné mesto SR a Bratislavský samosprávny kraj hľadajú zhodu, kam treba čo najrýchlejšie nasmerovať  eurofondy z regionálneho programu IROP. Ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová dnes na rokovaní s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou, bratislavským županom Jurajom Drobom a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom hovorili o podpore kľúčových oblastí, vrátane kultúry,  v regióne.

„Hlavné mesto i Bratislavský samosprávny kraj čelia spoločne mnohým problémom. Ide napríklad o modernizáciu materských škôl, základných škôl či podporu stredných odborných škôl,“ upozornila vicepremiérka Veronika Remišová.
Keďže je Bratislava najrozvinutejším regiónom Slovenska, má obmedzené možnosti ako získať pomoc z eurofondov. Najdôležitejším nástrojom je regionálny program IROP, z ktorého sa financujú napríklad materské, základné a stredné školy, verejná doprava, cyklotrasy, zeleň, ale tiež kultúra.

Cieľom spoločného rokovania samosprávy s ministerstvom investícií a ministerstvom kultúry bolo nájsť zhodu na oblastiach, kam treba financie v rámci regionálneho programu nasmerovať. „V týchto ťažkých časoch je určite dôležitá aj podpora kultúry. Na túto oblasť doľahli dopady koronakrízy najťažšie. Okrem toho však má bratislavský región ďalšie pálčivé problémy,“ uviedla ministerka Remišová.

Predstavitelia ministerstiev a bratislavskej samosprávy sa dohodli, že v oblasti kultúry identifikujú projekty, pri ktorých je reálna šanca, že sa stihnú ukončiť do septembra 2023, kedy sa končí aktuálne programové obdobie pre čerpanie eurofondov. Ďalšie spoločné rokovania majú vyústiť do vzájomnej dohody, na čo sa ešte zostávajúce európske zdroje z programu IROP využijú.
 
 
Skočiť na hlavné menu