Vicepremiérka Remišová: Košice nedokázali naplno využiť šance, ktoré eurofondy mestu ponúkali


Dátum: 05.05.2022

Obrázok k aktualite Vicepremiérka Remišová: Košice nedokázali naplno využiť šance, ktoré eurofondy mestu ponúkali
Pomáhame zlepšovať slovenské zdravotníctvo, aby ľudia vo všetkých regiónoch mali prístup ku kvalitnej liečbe a starostlivosti. Počas návštevy Nemocnice Košice-Šaca to zdôraznila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová. Nemocnica získala na modernizáciu viac ako 7 miliónov eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý riadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Vicepremiérka zároveň poukázala na premrhané šance mesta Košice, ktoré nedotiahlo do úspešného konca nákup nových električiek a v čerpaní z programu IROP je druhé najhoršie medzi krajskými mestami.
"
Prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti je jedným zo zásadných faktorov, podľa ktorého dnes môžeme posudzovať kvalitu života ľudí v regiónoch. Preto práve zlepšovanie zdravotníctva patrí medzi kľúčové priority nášho ministerstva,“
vyhlásila vicepremiérka Remišová, ktorej ministerstvo riadi regionálny program IROP. „Na modernizáciu nemocníc a zdravotných stredísk v regiónoch, na nákup najmodernejších diagnostických prístrojov a na lepšie služby pre pacientov išlo za uplynulé roky  spolu viac ako 192 miliónov eur, ktoré pomohli 86 zariadeniam. Jedným z nich je aj košická nemocnica v Šaci,  ktorá bola vyhlásená za najlepšiu všeobecnú nemocnicu na Slovensku a po jej návšteve môžem potvrdiť, že právom,“ uviedla ministerka. Nemocnica Košice-Šaca získala od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR podporu viac ako 7,3 milióna eur, vďaka čomu získali obyvatelia Košíc a okolia prístup k prvotriednej zdravotnej starostlivosti. Z eurofondov sa zrekonštruovala budova nemocnice, vybudovali sa prístavba a nový urgentný centrálny príjem a nakúpili sa najmodernejšie diagnostické prístroje CT, RTG či USG.

Projekt modernizácie Nemocnice Košice-Šaca označila ministerka Remišová za  dobrý príklad toho, ako sa majú zmysluplne využívať eurofondy v prospech občanov. „Košičania najlepšie vedia, k akému rozkrádaniu a mrhaniu verejných zdrojov dochádzalo v zdravotníctve za bývalých vlád,“ podotkla.

Z programu IROP ministerstvo investícií podporilo v meste desiatky ďalších projektov za takmer 30 miliónov eur, napríklad:
Obnova a rekonštrukcia ciest: 10 miliónov eur
Verejná doprava: 10 miliónov eur
Cyklotrasy: 570 000 eur
Materské školy: 1,8 milióna eur
Základné školy: 1,2 milióna eur
Vodovody a kanalizácia: 1 milión eur

„Je veľká škoda, že nie všetky príležitosti ako zlepšiť život ľudí dokázalo súčasné vedenie mesta využiť. Viaceré doslova premrhalo. Tých dobrých vecí z eurofondov mohlo byť oveľa viac. Lenže v čerpaní z regionálneho programu sú Košice na úplnom chvoste medzi krajskými mestami. Čiže peniaze sú, ale súčasný manažment mesta z nich dokázal využiť len necelých 24 %, to nie je ani štvrtina,“ upozornila Remišová.

Za veľké zlyhanie považuje aj zmarený nákup 10 nových električiek za 25 miliónov eur z eurofondov. „Vedenie mesta tak pripravilo obyvateľov Košíc nielen o 25 miliónov eur, ale najmä o lepšiu a kvalitnejšiu verejnú dopravu. Stále počúvame ponosy na to, aké sú problémy s využitím eurofondov. My, na našom ministerstve, sme maximálne preškrtali eurofondovú byrokraciu a zaviedli sme už päť balíčkov zjednodušení. Ukazuje sa však, že problém spočíva v kompetentnosti a profesionalite prijímateľov. Zatiaľ čo niektoré kraje a krajské mestá dokázali z regionálneho programu doteraz využiť len štvrtinu, v iných je to viac ako dvakrát toľko,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Skočiť na hlavné menu