Vicepremiérka Remišová chce pomôcť s riešením koronakrízy aj priamo v regiónoch


Dátum: 08.04.2020

Obrázok k aktualite Vicepremiérka Remišová chce pomôcť s riešením koronakrízy aj priamo v regiónoch
Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová sa včera stretla so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a združenia samosprávnych krajov SK8 (SK8). Samosprávy trápi pre pandémiu koronavírusu viacero problémov. Na stretnutie prišli s niekoľkými návrhmi, ktoré by im pomohli situáciu riešiť.

„Z centrálnej úrovne vnímame tri hlavné oblasti, na ktoré treba využiť voľné eurofondy - kurzarbeit, oblasť zdravotníctva a pomoc pre malé a stredné podniky. Chceme vyhlasovať nové výzvy, ktoré budú určené na boj s koronavírusom. Tak sa stalo aj v prípade výzvy ministerstva vnútra z Operačného programu Kvalita životného prostredia, cez ktorý bude financovaný napríklad nákup testovacích setov,“ povedala vicepremiérka Remišová.
Zástupcovia samosprávy informovali, že ich trápi aj situácia po epidémii, keď európske fondy budú jedným z najvýznamnejších zdrojov potrebným na oživenie ekonomiky.

„Uvedomujeme si, že žiadatelia pripravovali projekty dlhý čas a tie, ktoré sú už pred podpisom zmluvy alebo pred začatím realizácie, rušiť nebudeme. Požiadala som ale zástupcov samospráv, aby pomohli riadiacim orgánom identifikovať tie výzvy, o ktoré nie je v území záujem a evidujú málo žiadateľov,“ dodala Remišová. Tieto výzvy následne plánujú zrušiť a vyhlásiť nanovo ako tzv. covidové výzvy, ktoré budú odzrkadľovať skutočné potreby miest a obcí v kontexte aktuálnej situácie s pandémiou. Medzi aktivity by tak mohlo byť zaradené napríklad testovanie v domovoch dôchodcov či financovanie opatrovateľov a opatrovateliek​.
 
Zdroj : SITA

Skočiť na hlavné menu