Vicepremiérka Remišová a podpredseda vlády Bartoš na slovensko-českom summite odštartovali program Interreg SK-CZ


Dátum: 03.04.2023

Obrázok k aktualite Vicepremiérka Remišová a podpredseda vlády Bartoš na slovensko-českom summite odštartovali program Interreg SK-CZ
Dobrá správa pre ľudí žijúcich v slovensko-českom pohraničí. Už tento mesiac vyhlásime prvé výzvy z nového programu Interreg SK-CZ. Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová dnes v Trenčíne s podpredsedom českej vlády Ivanom Bartošom hovorili o podpore cezhraničných projektov v novom programovom období.

„Slovenská republika a Česká republika majú skvelé, nadštandardné vzťahy. Ich základom dnes nie je len vyše 70-ročná spoločná púť v jednom štáte, ale sú to tiež tesné zväzky medzi ľuďmi, ktorí žijú na oboch stranách našej spoločnej hranice. Som veľmi rada, že tieto vzťahy medzi našimi národmi, medzi ľuďmi, sa nám darí rozvíjať, a to nielen v dobrých, ale aj v tých ťažších časoch. Jedným z dôležitých a osvedčených nástrojov na podporu cezhraničnej spolupráce medzi našimi krajinami je program Interreg Slovensko-Česko, ktorý už máme pripravený aj pre nové eurofondové obdobie a už v tomto mesiaci z neho vypíšeme prvé výzvy,“ vyhlásila vicepremiérka Remišová po rokovaní s českým ministrom pre miestny rozvoj Bartošom.

„Naše krajiny majú buď spoločné alebo veľmi podobné problémy a musíme spojiť sily, aby sme ich spoločne aj riešili. Spoločne musíme pomáhať ľuďom na obidvoch stranách hranice a rozvíjať naše pohraničné regióny. Celkový rozpočet programu Interreg na nové programové obdobie je 107 miliónov eur a už tento rok v spolupráci s našimi českými partnermi vyhlásime 6 výziev za 62 miliónov eur. To znamená, že program naštartujeme na plné obrátky už tento rok,“ uviedla Remišová.

Celkový rozpočet programu Interreg SK-CZ je 107 miliónov eur a prvé výzvy pôjdu na podporu ochrany prírody a životného prostredia, ale tiež na starostlivosť o kultúrne dedičstvo, pamiatky, rozvoj turizmu v pohraničí aj vzdelávanie.

„Dnes vidíme, ako dramaticky sa prejavuje zmena klímy. Slovensko aj Česko čelia roky po sebe obrovským horúčavám a dlhodobým suchám. V niektorých územiach prichádzame o spodnú vodu, inde zasa ničia krajinu extrémne nebezpečné prívalové dažde, ktoré páchajú obrovské materiálne škody a ohrozujú životy ľudí. To sú spoločné problémy, ktoré vieme spoločne riešiť. Preto až 26 miliónov eur z nového programu Interreg SK-CZ pôjde do oblasti životného prostredia a na zmierňovanie dopadov klimatickej zmeny. Budeme financovať napríklad protipovodňové bariéry a odstraňovanie dôsledkov povodní, erózie pôdy či riešenie následkov požiarov. Tiež budeme financovať výsadbu drevín odolných voči klimatickým zmenám, aby aj naše deti a deti ich detí mohli žiť v zdravej krajine, aby sme im zanechali a zveľadili prírodné bohatstvo slovensko-českého pohraničia,“ uviedla vicepremiérka.  

Z programu Interreg SK-CZ sa budú financovať projekty z piatich najdôležitejších oblastí spolupráce medzi Slovenskom a Českom, ktorými sú životné prostredie, kultúra a cestovný ruch, vzdelávanie, spolupráca samospráv a iniciatívy na regionálnej úrovni prostredníctvom Fondu malých projektov. „Zásadnou zmenou pri programoch cezhraničnej spolupráce je, že sme úplne zmenili filozofiu, aké projekty budeme podporovať. Namiesto betónovania námestíčok a budovania rozhľadní v údoliach budú eurofondy smerovať do projektov, ktoré majú reálny a dlhodobý dopad na život ľudí, zvýšia úroveň života v pohraničí a pomôžu miestnej ekonomike,“ uviedla vicepremiérka.
„Program česko-slovenskej spolupráce podporí projekty, ktoré zvýšia kvalitu života v pohraničných oblastiach. Verím, že tak ako v minulosti prispeje k realizácii zámerov, ktoré zlepšia ekonomickú a sociálnu situáciu obyvateľov a zároveň priblížia región aj návštevníkom,“ doplnil podpredseda českej vlády Bartoš.

K územiam, na ktoré sa vzťahuje podpora z cezhraničného programu Interreg SK-CZ, patria na slovenskej strane Trnavský, Trenčiansky a Žilinský samosprávny kraj, v Českej republike sú to Juhomoravský, Zlínsky a Moravskosliezsky kraj.
V dobiehajúcom programovom období sme z programu podporili 166 projektov vrátane obnovy 115 pamiatok a vybudovania a modernizácie 140 kilometrov cyklociest. Z eurofondov sme tiež pomohli zrekonštruovať kaštieľ v Oščadnici alebo vybudovať moderný cyklochodník pozdĺž Baťovho kanálu po Myjavskej pahorkatine až po Považský Inovec. Veľmi zaujímavým projektom je monitorovanie populácie mačky divej, ktorá je ohrozeným druhom.

Vicepremiérka Remišová so svojím českým partnerom hovorila aj o digitalizácii a rozvoji digitálnych služieb pre občanov. Populárny IT Fitness Test, ktorý pomáha na Slovensku testovať a rozvíjať digitálne zručnosti viac ako desať rokov a doteraz má vyše 400 000 účastníkov, je k dispozícii už aj v českom jazyku. Obaja podpredsedovia vlády sa zhodli, že úroveň digitálnych zručností obyvateľov bude rozhodujúca pre úspešnú budúcnosť našich krajín. „Dve tretiny detí, ktoré dnes nastupujú do školy, budú mať zamestnanie, ktoré v súčasnosti ešte ani neexistuje. V blízkej budúcnosti bude aspoň základnú úroveň digitálnych zručností vyžadovať až 90 % všetkých pracovných pozícií,“ pripomenula Remišová.

MIRRI SR je Národným koordinátorom pre digitálne vzdelávanie a zručnosti a v súčasnosti máme v tejto oblasti rozbehnutých viacero projektov. Prednedávnom sme spustili projekt Digitálny žiak, vďaka ktorému dostane 152 000 školákov príspevok 350 eur na nákup notebooku či tabletu potrebného pri svojom vzdelávaní. O Digitálny príspevok sa za necelý mesiac prihlásilo už takmer 40 000 žiakov.
Podpredsedovia vlád v Trenčíne tiež hovorili o moderných digitálnych službách pre občanov. MIRRI SR už zaviedlo digitalizovanú prvú životnú situáciu – narodenie dieťaťa, vďaka čomu rodičia po narodení bábätka nemusia obiehať úrady, ale rodný list aj príspevok pri narodení im príde automaticky domov. „Zbytočná byrokracia nemá v digitálnej dobe miesto. Aj preto sme spustili Veľkú antibyrokratickú revolúciu, v rámci ktorej sme zrušili až 21 okruhov výpisov a potvrdení, ktoré už občania nemusia predkladať na úradoch. Ročne takto rušíme predkladanie až 4 miliónov rôznych dokumentov,“ dodala Remišová.  

Skočiť na hlavné menu