Vicepremiér Peter Pellegrini slávnostne otvoril co-workingové centrum na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU


Dátum: 08.11.2016

Obrázok k aktualite Vicepremiér Peter Pellegrini slávnostne otvoril co-workingové centrum na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU

Slovenské vedecké organizácie a univerzity by sa postupne mali učiť pripravovať projekty, s ktorými budú súťažiť o globálne granty na úrovni celej EÚ s ostatnými členskými krajinami. Po roku 2020 to totiž so štrukturálnymi fondmi pre Slovensko nemusí byť také ružové, ako to bolo v tomto období. Podpredseda vlády Peter Pellegrini to dnes pre média povedal po slávnostnom otvorení novovybudovaného co-workingového centra a prehliadke výskumných priestorov na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU. Pellegrini zároveň dodal, že fakulta sa vydala správnou cestou a mnohé z jej projektov sú už v súčasnosti kofinancované z globálnych projektov, napríklad v rámci programu Horizont 2020.

Pellegrini uviedol, že v minulom období sme vybudovali zo štrukturálnych fondov veľa vedecko-výskumných centier na univerzitách. Teraz však treba prichádzať s projektmi, ako využiť celú túto výskumnú infraštruktúru. Ak chceme zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj, musia organizácie podľa neho hľadať práve aj globálne granty. Podpredseda vlády dodal, že zatiaľ je pre Slovensko k dispozícii štedrá obálka na vedu a výskum zo štrukturálnych fondov, no neskôr budú podmienky tvrdšie. Pripomenul aj fakt, že Slovensko je v rámci EÚ na dolných priečkach pri získavaní súkromných zdrojov a treba teda motivovať aj súkromnú sféru, aby prispievala investíciami na výskum a vývoj.

Podpredseda vlády po prehliadke Fakulty elektrotechniky a informatiky STU vyhlásil, že slovenské fakulty vedia vytvoriť dobré prostredie pre vedcov a výskumníkov a nie každý musí odísť do zahraničia, ak chce uskutočniť svoje výskumné sny. Vyzdvihol najmä, že mladí ľudia robia projekty, ktoré reálne pretavujú do praxe.

Dekan FEI STU Miloš Oravec v súvislosti s otvorením co-workingového priestoru uviedol, že tento priestor vie pritiahnuť mladých ľudí na fakulte, ktorí majú napríklad prestávku medzi prednáškami. “Môžu si sadnúť do kultúrneho prostredia. Majú tam podmienky na prácu a nemusia ísť niekam, kde by za to museli platiť,” uviedol Oravec.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu