Vďaka projektu cezhraničnej spolupráce otvorili v Buzici novú továreň


Dátum: 05.05.2022

Obrázok k aktualite Vďaka projektu cezhraničnej spolupráce otvorili v Buzici novú továreň
Vďaka projektu cezhraničnej spolupráce otvorili v Buzici novú továreň na lisovanie tekvicového oleja. V slovensko-maďarskom mikroregióne Cserehát vzniklo vďaka tomuto projektu päť trhovísk a už čoskoro pribudnú aj ďalšie tri továrne a cukráreň. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

„Už v minulom roku sme vďaka tomuto projektu cezhraničnej spolupráce otvorili nové trhoviská v Buzici a v Moldave nad Bodvou, v ktorých môžu miestni výrobcovia a producenti predávať kvalitné výrobky. Teraz sa k nim pridávajú továrne na výrobu lokálnych produktov, vďaka ktorým vznikne 12 nových pracovných miest. Prvou je továreň na lisovanie tekvicového oleja v Buzici,“ povedal predseda Košického kraja Rastislav Trnka. Vďaka tomuto projektu sa môže zvýšiť popularita miestnych produktov, podporí sa lokálna výroba a v neposlednom rade vzniknú nové pracovné miesta.

Továreň v Buzici sa podarilo zrealizovať z projektu SKHU Local+1 v rámci Operačného Programu Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko v celkovej výške 162-tisíc eur. Spoločnosť Bartranz, ktorá bola realizátorom, už vyrábala repkový a slnečnicový olej. V rámci projektu kúpila novú technológiu na spracovanie tekvicového oleja. „Tekvice, z ktorých budeme lisovať olej, sami aj pestujeme, takže ide o náš lokálny produkt. Pôjde o prírodný olej, ktorý sa bude získavať z tekvicových semien lisovaním za studena. Pri 24-hodinovej prevádzke tejto novej technológie dokážeme denne vyrobiť 800 litrov tekvicového oleja,“ spresnil Tibor Török zo spoločnosti Bartranz.

Okrem továrne na výrobu tekvicového oleja v Buzici otvoria do konca mája svoje brány aj továrne na výrobu nakladanej kyslej kapusty, praženie semienok a na výrobu ovocných štiav. Už v piatok 6. mája bude otvorená aj nová cukráreň GESTO gelato&pastry v Košiciach. V rámci projektu tiež boli zrealizované kurzy pre dlhodobo nezamestnaných. Cezhraničný akčný plán zamestnanosti pre mikroregión Cserehát odštartoval v roku 2019, ukončený bude v tomto roku. Pozostáva zo siedmich čiastkových projektov, jeho celkový rozpočet je spolu viac ako 4,4 milióna eur. Koordinátorom všetkých projektov je Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia, ktorého spoluzakladateľom je Košický samosprávny kraj.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu