Vďaka eurofondom zveľaďujú Zvolen pod Pustým hradom


Dátum: 29.05.2019

Obrázok k aktualite Vďaka eurofondom zveľaďujú Zvolen pod Pustým hradom
Mestu Zvolen sa podarilo vďaka peniazom z európskych zdrojov zveľadiť niektoré časti mesta. Len od roku 2015 získala samospráva takmer šesť miliónov eur z eurofondov a rôznych dotačných programov štátu. „Nakoľko si dobre uvedomujeme dôležitosť kvality vzdelania pre naše deti, zapájame sa často práve do výziev o čerpanie peňazí na tento účel,“ uviedla pre agentúru SITA primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Približne jeden milión eur už mesto pod Pustým hradom vložilo do rekonštrukcií škôlok na uliciach Hrnčiarska a Ľ. Fullu, aby sa deti mohli rozvíjať v dôstojných podmienkach. „Ďalších takmer 600-tisíc eur použijeme v blízkej budúcnosti na modernizáciu učební hneď v štyroch našich základných školách, aby mladí Zvolenčania mohli získavať vedomosti moderným spôsobom a boli tak omnoho lepšie pripravení na svoje vysnívané stredné školy,“ doplnila primátorka.
V súčasnosti nadobúda úplne novú podobu priestor medzi základnou a materskou školou na Hrnčiarskej ulici a blízke okolie. Z eurofondov sa mestu na tento účel podarilo získať takmer 800-tisíc eur. „Chceme tiež úplne obnoviť predstaničné námestie v okolí hlavnej železničnej stanice a pre Zvolenčanov i návštevníkov nášho mesta tak spríjemniť jednu z najdôležitejších vstupných brán do Zvolena,“ uviedla Balkovičová s tým, že na to použijú takmer dva milióny eur z európskych peňazí.

Obyvatelia mesta oceňujú aj projekt občianskej poriadkovej služby (tzv. rómskych hliadok), na ktorý z eurofondov získali približne 150-tisíc eur. Členovia občianskych hliadok sú nasadzovaní do najrizikovejších oblastí mesta (hliadkujú napríklad v lokalite Pod Pustým hradom či v okolí nákupných centier), kde dbajú na dodržiavanie verejného poriadku. „Práve ich dôslednou činnosťou sa napríklad znížil výskyt ľudí zo sociálne slabších skupín v okolí železničnej či autobusovej stanice, ktorí tam veľmi často obťažovali cestujúcich. Okrem toho evidujeme niekoľko prípadov, kedy títo muži zachraňovali životy včasným podaním prvej pomoci priamo v uliciach nášho mesta,“ konštatovala predstaviteľka mesta.

Na veľkú rekonštrukciu Starej radnice použili v meste takmer 500-tisíc eur, aby Zvolenčania mohli vo svojom meste navštíviť kultúrne podujatia v dôstojných priestoroch. Projektov, ktoré financujú z európskych peňazí, je podľa Balkovičovej oveľa viac, pričom spomenula tie najväčšie.

Zdroj: SITA
 
Skočiť na hlavné menu