Vďaka e-ID bude možné otvoriť si bankový účet na diaľku


Dátum: 02.02.2018

Obrázok k aktualite Vďaka e-ID bude možné otvoriť si bankový účet na diaľku
Už aj na Slovensku bude možné otvoriť si bankový účet na diaľku. Občanom to umožní novela zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Finančné domy si budú schopné overiť identitu klienta prostredníctvom e-ID karty spolu s ďalšími bezpečnostnými prvkami.

Legislatíva doteraz umožňovala bankám poskytovať prvotné služby klientom, len ak prídu do pobočky osobne a preukážu sa občianskym preukazom. To sa však zmení.

“Niektoré krajiny ako Nemecko alebo Rakúsko svojim bankám dovolili konať inak a modernejšie. Začal byť dopyt od slovenských bánk, aby aj na Slovensku bolo možné otvoriť si účet na diaľku. Vďaka novele slovenské banky budú môcť od nasledujúcich mesiacov postupne predstavovať svojim klientom novú službu, a to otvoriť si účet na diaľku bez toho, aby banku museli navštíviť,” informoval na tlačovej konferencii podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini s tým, že už v súčasnosti sa dá prostredníctvo eID karty, bezpečnostného kódu a zaručeného elektronického podpisu previesť napríklad budova alebo zbaviť sa motorového vozidla..

“Ak by sme to neboli urobili, tak by sme boli vystavili naše banky konkurenčnému tlaku, pretože zo štatistík, ktoré som obdržal od Slovenskej bankovej asociácie, je už niekoľko desiatok tisíc Slovákov, ktorí si takto pohodlne otvorili účty v nemeckých bankách a dokonca disponujú ich platobnými kartami. Ale zámerom Slovenskej republiky musí byť, aby si naši občania neotvárali účty v zahraničí, ale naopak, aby možno naše banky boli také príťažlivé a na diaľku umožňovali otvárať si účty aj iným občanom EÚ, ak splnia bezpečnostné pravidlá,” dodal Pellegrini.

Takéto opatrenie posilní podľa výkonnej riaditeľky Slovenskej bankovej asociácie Mileny Koreňovej konkurencieschopnosť slovenského bankového sektora v rámci EÚ. “Máme e-ID, biometrické pasy a sú ďalšie nové technológie, ktoré umožňujú identifikovať klienta v tomto technickom prostredí a nemusí prísť fyzicky na pobočku. Existujú v EÚ banky, ktoré to realizujú. Vďaka tejto novele sa bude môcť táto činnosť uskutočňovať aj v slovenských bankách,” skonštatovala Koreňová.

V praxi si samotné banky zvolia vlastný spôsob, ako budú identifikovať klientov elektronicky. “Je veľká pravdepodobnosť, že banky sa budú uberať tým systémom, aký funguje v západnej Európe, teda klient sa dostane do technického rozhrania príslušnej banky, potom pomocou videohovoru a biometrického pasu alebo občianskeho preukazu dokáže banka spárovať a potvrdiť identitu klienta,” vysvetlila Koreňová s tým, že ďalším spôsobom môže byť využitie elektronického podpisu.

 

Zdroj: TASR, SITA, ÚPVII


Skočiť na hlavné menu