Väčšina Európanov podporuje spojenie eurofondov s rešpektovaním právneho štátu


Dátum: 20.10.2020

Obrázok k aktualite Väčšina Európanov podporuje spojenie eurofondov s rešpektovaním právneho štátu
Väčšina Európanov podporuje poskytovanie eurofondov členským štátom Európskej únie (EÚ), len ak ich vlády dodržiavajú pravidlá právneho štátu a demokratické princípy. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Európsky parlament (EP) vykonala spoločnosť Kantar. So spomínaným konceptom súhlasí takmer 8 z 10 oslovených Európanov (77%), na Slovensku ho podporilo 72% respondentov. V tlačovej správe o tom informovala tlačová atašé EP na Slovensku Soňa Mellak.

Väčšina občanov EÚ tiež podporila vyšší rozpočet únie na prekonanie následkov pandémie ochorenia COVID-19. Z opýtaných Európanov sa tak vyjadrilo 54%, pričom v 20 členských štátoch by ho chcela väčšina účastníkov prieskumu a v 14 absolútna väčšina. Na Slovensku si myslí, že by EÚ mala mať viac finančných prostriedkov na prekonanie dôsledkov pandémie, 42% respondentov.

Podľa 54% respondentov by prostriedky z vyššieho rozpočtu mali prioritne smerovať do oblasti verejného zdravia. Ďalšími oblasťami sú ekonomická obnova a nové príležitosti pre podniky (42%), klimatická zmena a ochrana životného prostredia (37%) a zamestnanosť a sociálne veci (35%). V porovnaní s prieskumom z leta predbehla klimatická zmena zamestnanosť.

Verejné zdravie zaradili na prvé miesto obyvatelia z 18 krajín. Estónsko, Lotyšsko a Česká republika majú ako prvú ekonomickú obnovu, Rakúsko, Dánsko a Nemecko zase klimatickú zmenu. Respondenti v Chorvátsku, na Slovensku alebo vo Fínsku by zase preferovali použitie financií na zamestnanosť a sociálne veci.

Mnoho obyvateľov EÚ sa obáva priamych následkov pandémie na ich osobnú finančnú situáciu, prípadne už takéto dopady pocítili. Až v 20 krajinách väčšina respondentov vyhlásila, že súčasná kríza už ovplyvnila ich osobný príjem. Koronakríza zasiahla osobný príjem 39% Európanov a 47% Slovákov, ďalších 27% Európanov a 27% Slovákov očakáva tento typ problémov v najbližšej budúcnosti. Iba 27% Európanov a 20% Slovákov predpokladá, že kríza ich situáciu neovplyvní.

Podľa dvoch tretín účastníkov prieskumu by mala mať EÚ viac kompetencií, aby dokázala čeliť krízam ako je spomínaná. Na Slovensku to uviedlo 55% oslovených ľudí. S týmto tvrdením nesúhlasí 25% Európanov.

Kantar vykonala prieskum online a na Malte telefonicky medzi 25. septembrom a 7. októbrom. Stalo sa tak na vzorke 24 812 respondentov vo všetkých 27 členských štátoch EÚ vo veku 16 - 64 rokov, v Bulharsku, Českej republike, Chorvátsku, Grécku, Maďarsku, Poľsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku vo veku 16 - 54 rokov.

Zverejnenie celej správy z prieskumu, vrátane kompletných dát, je naplánované na začiatok novembra.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu