V troch obciach v okolí Košíc vybudovali pri cyklotrasách moderné odpočívadlá


Dátum: 30.04.2021

Obrázok k aktualite V troch obciach v okolí Košíc vybudovali pri cyklotrasách moderné odpočívadlá
Tri nové cyklistické odpočívadlá, ktoré spĺňajú najmodernejšie európske štandardy, pribudli v okrese Košice-okolie v obciach Nižná Myšľa, Trstené pri Hornáde a Skároš. Dve z nich sú súčasťou medzinárodnej cyklistickej trasy EuroVelo 11, spájajúcej sever Nórska s Aténami. Slávnostne ich v piatok otvoril Košický samosprávny kraj (KSK) v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT).

Vedľa krytého odpočívadla, poskytujúceho miesto na oddych či úkryt pred nepriazňou počasia, stojí nabíjačka na elektrobicykle a mobilné telefóny, súčasťou bude aj wifi pripojenie. "V prípade poruchy majú cyklisti k dispozícii servisné nástroje na opravu svojho bicykla priamo pod prístreškom. Všetky odpočívadlá sú ekologicky napájané vlastným solárnym systémom. Každým rokom sa snažíme priniesť niečo, čo cyklistom tento šport spríjemní. Vlani to bola napríklad požičovňa bicyklov a elektrobicyklov na Tokaji, pomohli sme vybudovať zázemie pre cyklonabíjačky, niekoľko sčítačov cyklistov, obnovujeme značenie cyklotrás a neustále pracujeme aj na ich rozširovaní, aktuálne najmä na Zemplíne," informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Odpočívadlá vybudovali cez eurofondy v rámci projektu EcoVeloTour. "Naša organizácia získala vyše 160.000 eur, ktoré sú použité na tieto moderné cykloodpočívadlá, ale aj na fotosmerovníky, náučný chodník s infotabuľami, turistické značenie, stratégiu ekoturizmu či konferenciu, ktorá sa v rámci toho projektu konala. Pevne verím, že to pomôže nielen rozvoju cykloturizmu v našom kraji, ale aj rozvoju kultúrneho turizmu, keďže na tejto trase je množstvo kultúrnych a prírodných atrakcií," povedala riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu KRT Lenka Vargová Jurková. Spomenula pritom Archeoskanzen v Nižnej Myšli, kaštieľ Krásna v Košiciach, ale aj hrad Slanec, jazero Izra či vzdialenejšiu tokajskú vinohradnícku oblasť.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu