V Toporci by mali začať s výstavbou materskej školy už tento rok


Dátum: 05.09.2020

Obrázok k aktualite V Toporci by mali začať s výstavbou materskej školy už tento rok
V obci Toporec v okrese Kežmarok majú rozpracovaných viacero investičných projektov, jedným z nich je aj materská škola, ktorú by mali začať stavať už tento rok. Ako pre TASR potvrdil starosta obce Gustáv Pompa, pôvodná materská škola je v nevyhovujúcom stave, jej kapacita nie je dostatočná, a tak pri obecnom úrade pribudne nová  dvojposchodová budova aj s detským ihriskom. Jej kapacita bude pre 80 detí a celkové náklady sa podľa jeho slov vyšplhajú približne na 800.000 eur.

V budúcom roku chcú s investíciami pokračovať a v obci by tak mal pribudnúť nový chodník v dĺžke 1,1 kilometra od obecného úradu až po vyšný koniec Toporca a cesta od evanjelického kostola až ku rómskej osade. Obec má okrem toho rozpracovaný aj projekt kanalizácie, ktorú treba dobudovať v dĺžke asi 4,2 kilometra, ďalším je regulácia potoka a vybudovanie kompostárne. Na všetky spomenuté projekty by chceli čerpať financie z Európskej únie.

„Podarilo sa nám založiť aj sociálny podnik, aby sme dostali ľudí na pracovný trh. V blízkej budúcnosti chceme zamestnať obyvateľov obce na prácu v lese, ale aj na výstavbu novej materskej školy. Sociálny podnik by tak mohol zamestnať 15 až 20 ľudí,“ priblížil Pompa.

Obec Toporec má podľa starostu aktuálne 1976 obyvateľov, z toho 1260 tvoria Rómovia. Napriek tomu, že mnoho ľudí odchádza za prácou do zahraničia, detí tam každoročne pribúda. Tento rok museli dokonca otvoriť na základnej škole až dva prvé ročníky.

Podľa starostu má okolie Toporca veľmi dobré predpoklady pre cestovný ruch. „Obec je obklopená lesmi a je tam cesta, ktorá vedie do Červeného Kláštora. Cez letné mesiace ju radi využívajú aj cyklisti. V minulosti bola obec známa minerálnymi prameňmi, ktoré, žiaľ, zanikli. Iba jedna "kyselka" sa zachovala a tú by sme chceli lepšie sprístupniť pre návštevníkov,“ doplnil Pompa. Okrem toho môžu turisti navštíviť aj osadu Pustovec, ktorá je vzdialená necelé štyri kilometre od Toporca, kde sa dá posedieť pri sedemstoročnej lipe.

Z hľadiska historických pamiatok sú lákadlom pre turistov kostoly a dva kaštiele, ktoré chodia obdivovať aj zahraniční návštevníci. „Naposledy tu bol gróf z Holandska pozrieť svojich blízkych, ktorí sú pochovaní na cintoríne v Toporci. Bol rád, že sa obec o hrobky vzorne stará a chcel by aj finančne prispieť na cintorín,“ dodal starosta.

Zdroj:TASR

Skočiť na hlavné menu