V Slovenskom raji v lete začnú s výstavbou cyklistického chodníka


Dátum: 24.05.2021

Obrázok k aktualite V Slovenskom raji v lete začnú s výstavbou cyklistického chodníka

V Slovenskom raji pribudne v tomto roku nový cyklistický chodník. Prepojí obce Smižany, Spišské Tomášovce, Letanovce a Hrabušice. Na úsek dlhý 7,1 kilometra pôjdu financie vo výške do dvoch miliónov eur. Štyri samosprávy ho financujú prevažne zo zdrojov z Integrovaného regionálneho operačného programu a dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR. Podľa starostky Hrabušíc Jany Skokanovej by sa s jeho budovaním mohlo začať na prelome júna a júla.

„Realizuje sa záverečná kontrola verejného obstarávania. V prípade, že bude všetko v poriadku, chceli by sme začať stavať hneď po podpise zmluvy,“ vysvetlila pre agentúru SITA Jana Skokanová. Cyklotrasa vznikne na mieste poľnej cesty nazývanej Ukrajina, na príprave jej výstavby pracovali viac ako 15 rokov. „Po súčasnej trase sa dá prejsť len vtedy, keď je sucho. Keď sa terén upraví a vyasfaltuje, bude sa tadiaľ dať chodiť aj za nepriaznivého počasia,“ dodala Skokanová.

Plánovaná trasa pretína polia, nachádza sa na nej niekoľko vstupov pre poľnohospodárske stroje. „Vybudujú sa spevnené plochy, čo si vyžiada viac materiálu. Aj sklony sú prispôsobené tak, aby poľnohospodárske stroje nepoškodili cyklotrasu pri jej prechádzaní,“ vysvetlila starostka.

Slovenský raj by mal byť v budúcnosti cyklisticky prepojený aj s Vysokými Tatrami. Prešovský samosprávny kraj už vyčlenil 60-tisíc eur na projektovú prípravu cyklotrasy. Povedie mestom Poprad, obcami Gánovce, Hozelec a Švábovce.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu