V Slovenskom Grobe otvorili novú základnú školu, vznikla s podporou eurofondov


Dátum: 05.09.2022

Obrázok k aktualite V Slovenskom Grobe otvorili novú základnú školu, vznikla s podporou eurofondov
V obci Slovenský Grob dnes oficiálne otvorili úplne novú základnú školu. Nachádza sa v novovybudovanej časti obce a je novým elokovaným pracoviskom už existujúcej základnej školy.

slovensky-grob-4-1024x682

Ide o prvý zrealizovaný projekt z 26, financovaný z európskych peňazí. Bez nich by to župa ani obec nedokázala. Museli sme však presvedčiť Brusel, že aj napriek tomu, že štatisticky vychádzame ako najrozvinutejší kraj, máme rovnaké, možno aj horšie štrukturálne problémy ako iné kraje na Slovensku a k tým patrí aj nedostatok kapacít základných škôl. Som rád, že sa to podarilo. Oceňujem nasadenie pána starostu. Dokázal náročnú stavbu zrealizovať v rekordne krátkom čase a odovzdať ju do užívania. Verím, že rovnako úspešný bude aj v prípade škôlky. Ešte raz ďakujem všetkým a želám učiteľom, žiakom a rodičom veľa zdaru v novej škole,“ ozrejmil predseda BSK Juraj Droba.slovensky-grob-5-696x464

 

Slovenský Grob ako mnohé mestá, obce, mestské časti bojuje s nedostatkom kapacít základných škôl. Vďaka snahe a intervencii Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v Bruseli sa podarilo dohodnúť novú oprávnenú aktivitu do Integrovaného regionálneho operačného programu. Výzva bola vyhlásená v lete 2021 s pôvodnou alokáciou 42 miliónov, ktorá bola neskôr navýšená na 63 miliónov eur. Do výzvy sa zapojila aj obec Slovenský Grob. Vďaka nej získala podporu vo výške 2,85 miliónov eur na vybudovanie novej školy, vrátane telocvične, kuchyne a jedálne, ktorá poskytne kapacity pre 144 detí (6 tried).

Urobili sme maximum a využili všetky možné sily a prostriedky. Ďakujem bratislavskej župe, že rokovala nielen v Bruseli, ale aj na našich ministerstvách a aj s nami, so starostami a primátormi. Veľmi dobre nás pripravili na to, aby sme deťom pripravili čo najlepšie podmienky a prostriedky na ich štúdium. Jednoducho, keď dieťaťu nedáte materinskú lásku, nemôžete ju v budúcnosti očakávať. Keď dieťaťu neumožníte vzdelávať sa, tak nemôžete očakávať, že by sa o nás postarali, keď budú v našich funkciách,“ vyjadril sa Štefan Gašparovič, starosta obce Slovenský Grob.
 


Skočiť na hlavné menu