V rýchlosti čerpania eurofondov Slovensko potrebuje dobehnúť okolité krajiny, tvrdí Tréger


Dátum: 28.08.2020

Obrázok k aktualite V rýchlosti čerpania eurofondov Slovensko potrebuje dobehnúť okolité krajiny, tvrdí Tréger
V rýchlosti čerpania eurofondov potrebuje Slovensko dobehnúť okolité krajiny. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger. Zástupcovia ZMOS-u dnes absolvovali spoločné stretnutie s predstaviteľmi Združenia samosprávnych krajov SK8 a zástupcami Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Spolupracovať budú na dosiahnutí efektívneho a rýchleho čerpania eurofondov určených pre regióny.
„Musíme systém nastaviť tak, aby sme sa v rýchlosti čerpania európskych peňazí vyrovnali aspoň okolitým krajinám ako sú Česká republika, Poľsko či Rumunsko. Potreby regiónov sú aktuálne viac-menej jasné. Teraz musí začať práca v teréne,“ povedal Tréger.
Čerpanie eurofondov má zrýchliť a zjednodušiť vytvorenie Regionálnych integrovaných územných stratégií (RIÚS), ktoré budú v každom samosprávnom kraji zohľadňovať jeho potreby. RIÚS budú spoločne vytvárať zástupcovia daného kraja, predstavitelia miest a obcí v kraji, MIRRI SR a sociálno- ekonomický partneri.
Podľa predsedu SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča už zriadenie MIRRI SK ukázalo svoju opodstatnenosť. „Musím povedať, že nové ministerstvo už urobilo kus práce. Pripravili potrebnú metodiku na rýchlejšie a efektívnejšie čerpanie peňazí a celý proces bude viesť,“ povedal. Viac ako 80 percent všetkých verejných financií smeruje do samospráv, no v aktuálnom programovom období 2014 až 2020 Slovensko vyčerpalo 35 až 40 percent celkového objemu peňazí, ktoré mohlo. „Potrebujeme celý proces zrýchliť a vyrovnať sa okolitým krajinám. Nesmieme čerpať tak ako doteraz. Musíme 95 percent peňazí vyčerpať v riadnom termíne a potom už len dotiahnuť ten zvyšok,“ uzavrel Viskupič.
Z programového obdobia pre roky 2014 až 2020 bude môcť Slovensko čerpať ešte doteraz nevyčerpaných vyše osem miliárd eur. Ďalších 18,6 miliardy bude mať k dispozícií v programovom období 2021 až 2027. Okrem toho bude môcť Slovensko čerpať 7,5 miliardy z fondu obnovy, 6,8 miliardy vo forme pôžičiek a 2,9 miliardy, ktoré sú naplánované ako vlastné spolufinancovanie projektov.​
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu