V programovom období 2014 až 2020 je nezazmluvnených ešte osemsto miliónov eur, tvrdí Remišová


Dátum: 06.04.2022

Obrázok k aktualite V programovom období 2014 až 2020 je nezazmluvnených ešte osemsto miliónov eur, tvrdí Remišová
V programovom období 2014 až 2020 je v rámci rôznych ministerstiev nezazmluvnených ešte osemsto miliónov eur. Podľa ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) je teraz na zodpovednosti jednotlivých rezortov, ktoré majú nezazmluvnené eurofondy, aby s nimi niečo zmysluplné urobili.

„Ak ich nevedia minúť oni, a zrejme nevedia, lebo sú nezazmluvnené, tak ich musia použiť tak, aby ich vyčerpali. Musí si urobiť každý jeden rezort u seba poriadok, aby ich minul. Nemôžeme si dovoliť, aby v žiadnom rezorte prepadlo nejaké euro," povedala v stredu Remišová. Vicepremiérka si vie predstaviť, že ministerstvá by mali nezazmluvnené prostriedky z eurofondov použiť, napríklad na zmiernenie vplyvov utečeneckej krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Využívanie prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020, vrátane Programu rozvoja vidieka, dosiahlo ku koncu februára tohto roka celkovo 8,342 mld. eur, čo bolo vyše 50 percent z celkovej alokovanej sumy 16,654 mld. eur. Podľa údajov na portáli ministerstva investícií, ktoré je centrálnym koordinačným orgánom pre eurofondy, k uvedenému dátumu bolo z európskych zdrojov zazmluvnených 14,657 mld. eur, teda 88 percent. Európske peniaze zo spomínaného programového obdobia, ktoré sa skončilo už predvlani, je potrebné vyčerpať do konca roka 2023.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu