V Prešove pribudne nová cyklocesta


Dátum: 30.04.2018

Obrázok k aktualite V Prešove pribudne nová cyklocesta
V Prešove pokračuje rozsiahla výstavba cyklociest. Najnovšia povedie po trase bývalej Pionierskej železničky smerom na Zlatú Baňu. Vďaka ďalším vybudovaným úsekom budú cyklocestami prepojené všetky prešovské sídliská. "Prípravy sú z našej strany zavŕšené, stavbári sa môžu pustiť do diela," zdôraznila prešovská primátorka Andrea Turčanová pri podpise zmluvy s víťazom súťaže na výstavbu ďalšej cyklistickej cesty. Prešovským cyklistom sa tak čoskoro otvorí ďalšia možnosť bezpečnej jazdy do blízkych obcí i do neďalekej rekreačnej oblasti Sigord.

Cyklisti sa môžu tešiť na tri metre širokú cyklocestu s dĺžkou vyše šesť a pol kilometra pokrytú asfaltovým povrchom. Budovaná cyklistická cesta povedie po historickej trase bývalej lesnej, neskôr takzvanej Pionierskej železničky. V Prešove začne v Solivare A cyklistov nasmeruje cez Dulovú Ves a Kokošovce k rekreačnej oblasti Sigord. Cyklistom sa tak otvorí pohodlné cestovanie za objavovaním Slánskych vrchov, s nádhernými výhľadmi na prešovský kraj.

Stavbu počas osemnástich mesiacov zrealizuje spoločnosť Swietelsky Slovakia, spol. s r.o., ktorá je víťazom verejnej súťaže. Celkové náklady budú v objeme 1 187 988 eur. Mesto Prešov túto stavbu realizuje aj vďaka podpore z európskych fondov. V minulom roku bola prešovskej verejnosti daná do užívania cyklocesta na Bajkalskej ulici s celkovou dlžkou 484 m. Celkové náklady na tento projekt dosiahli sumu 148 352,67 eur. Jej dobudovaním cyklisti dostali možnosť súvislého presunu od mestskej haly až do Veľkého Šariša. Sieť cyklociest v Prešove sa už čoskoro rozšíri aj o ďalšie úseky.

Pripravená je už aj výstavba cyklociest na Masarykovej i Sekčovskej ulici – tu je už ukončený proces verejného obstarávania. V procese zazmluvnenia je už aj cyklocesta v úseku Mestská hala - Wilec hôrka, ktorou mesto Prešov dokončí realizáciu svojich úsekov medzinárodnej cyklocesty Eurovelo, prechádzajúcej jeho územím.

Skočiť na hlavné menu