V OP Integrovaná infraštruktúra sú zazmluvnené projekty za vyše miliardu eur


Dátum: 03.01.2018

Obrázok k aktualite V OP Integrovaná infraštruktúra sú zazmluvnené projekty za vyše miliardu eur
V Operačnom programe (OP) Integrovaná infraštruktúra zazmluvnilo ministerstvo dopravy z eurofondov prvú miliardu eur. Financie podľa rezortu smerujú predovšetkým do ciest a verejnej dopravy.

      "V Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra bolo ku koncu roka 2017 zazmluvnených 66 projektov, vďaka čomu bola prekonaná miliardová hranica kontrahovania v rámci zdrojov Európskej únie," priblížila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká. Štyri veľké projekty sa podľa jej slov na zazmluvnení podieľajú sumou 590 miliónov eur. 

      Na projekty v oblasti dopravy a informatizácie bolo pritom podľa ministerstva ku koncu roka 2017 uhradených z tohto operačného programu vyše 793 miliónov eur. 
      "Vďaka fondom EÚ sme v posledných dvoch rokoch zmodernizovali viac ako 80 kilometrov ciest prvej triedy, ďalšie desiatky sú vo výstavbe alebo sa pripravujú," doplnil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). V štyroch slovenských mestách sa zároveň podľa jeho slov zlepšuje verejná osobná doprava cez viaceré projekty, ktoré si cestujúca verejnosť pochvaľuje. Minister tak dúfa, že aj vďaka nim ľudia presadnú z áut do verejnej dopravy. 
      Ministerstvo tiež pripomenulo, že v roku 2017 mohli využívať výhody z uskutočnenia eurofondových projektov v doprave obyvatelia vo viacerých regiónoch Slovenska. "Do užívania motoristickej verejnosti boli odovzdané dva úseky diaľnice a jeden úsek rýchlostnej cesty," opísala Ducká. Išlo o úsek rýchlostnej cesty R2 Zvolen východ – Pstruša, tiež časť diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité a úsek D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno. 
      "Ukončených bolo aj niekoľko projektov na cestách I. triedy, ako napríklad prvá časť obchvatu Brezna," konštatovala hovorkyňa. Pokračuje podľa jej slov aj modernizácia železničnej infraštruktúry, súčasne je vo výrobe 21 nových dieselových vlakových súprav, ktoré budú postupne nasadzované na trate v Banskobystrickom kraji od mája 2019 až do konca roku 2020. 
      Prebiehajú aj nákupy trolejbusov v Prešove a Žiline a v príprave sú podľa rezortu desiatky ďalších projektov, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie úrovne verejnej dopravy v najväčších aglomeráciách. 

Zdroj. TASR
Skočiť na hlavné menu