V obci Ždiar chcú z eurofondov vybudovať cyklotrasu, bude mať takmer 1,6 kilometra


Dátum: 13.09.2021

Obrázok k aktualite V obci Ždiar chcú z eurofondov vybudovať cyklotrasu, bude mať takmer 1,6 kilometra

V goralskej obci Ždiar, neďaleko poľských hraníc, plánujú vybudovať cyklotrasu s dĺžkou takmer 1,6 kilometra. Ako pre agentúru SITA vysvetlil starosta obce Pavel Bekeš, má ísť o spojnicu siete cyklistických komunikácií EuroVelo. Začínať by sa mala na parkovisku miestneho lyžiarskeho strediska a končiť napojením na cyklotrasu s názvom Hrebeň Spišskej Magury. Obec ju chce postaviť z eurofondov.

Podľa starostu pôjde o prepojenie osi z osturnianskeho katastra do ždiarskeho, ktorá následne pokračuje do Spišskej Belej a ďalej. Cyklotrasa tak bude podľa jeho slov slúžiť pre celý región. Obec má projektovú dokumentáciu a v súčasnosti vybavuje územné rozhodnutie. „K tomu sa vyjadruje Slovenský pozemkový fond a Štátne lesy Tatranského národného parku, pretože cyklotrasa prechádza týmito pozemkami. Máme už vyjadrenie od fondu, čakáme ešte na vyjadrenie štátnych lesov,“ vysvetlil starosta. Obáva sa však, že sa pre zatiaľ chýbajúce vyjadrenie nestihnú zapojiť do výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Tá je zameraná na zvyšovanie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy, alokácia je stanovená na 21 milión eur na celé územie Slovenska. Termíny hodnotiacich kôl boli stanovené na 13. október a 13. december. Podľa starostu má tak samospráva už iba málo času.

Cyklotrasa v Ždiari je navrhnutá ako obojsmerná s cyklistickým pruhom so šírkou 1,5 metra. Začiatok cyklotrasy sa bude nachádzať na parkovisku lyžiarskeho strediska Skicentrum Strednica. Následne by mal pokračovať priechodom pre cyklistov cez štátnu cestu I/66 a potom súbežne s cestou I/66 vpravo v smere na Tatranskú Javorinu. Povedie až po rázcestie cesty I/66 s napojením na spomínanú cyklotrasu 2870 Hrebeň Spišskej Magury.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu