V obci Jarovnice plánujú vystavať materskú školu za viac ako 1,15 milióna eur


Dátum: 14.01.2021

Obrázok k aktualite V obci Jarovnice plánujú vystavať materskú školu za viac ako 1,15 milióna eur
V obci Jarovnice (okr. Sabinov) pribudne nová materská škola. Novostavba má vyrásť v areáli súčasnej základnej a materskej školy a bude stáť viac ako 1,15 milióna eur s DPH. Zrealizuje ju spoločnosť GMT development, s.r.o., Prešov, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní. Pôvodne predpokladaná hodnota zákazky bola 1,17 milióna eur bez DPH (vyše 1,4 milióna eur s DPH). Obec na výstavbu získala zdroje z európskych fondov.

Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce Jarovnice Florián Giňa, nová materská škola má obci pomôcť riešiť kapacitné problémy s priestormi pre predprimárne vyučovanie detí. „Pri povinnom nástupe do materskej školy rok pred začatím základnej školy potrebujeme umiestniť zhruba 700 detí. V minulom školskom roku sme dali do prevádzky nadstavbu pôvodnej materskej školy, kde sa učia štyri triedy škôlkárov, teda zhruba 80 detí. Tým stúpol celkový počet detí v škôlke na zhruba 200. V novej materskej škole pribudne ďalších 160 miest, ale aj to bude málo, pretože nám to pokryje zhruba nejakých 350 až 400 detí. Vyriešiť by to mal súkromník, ktorý sa chystá stavať dve súkromné škôlky. To by nám pomohlo,“ skonštatoval Giňa.
Pôvodne najnižšiu ponuku v súťaži na výstavbu novej materskej školy dala spoločnosť PEhAES, a.s., Ľubotice, ktorá v rámci elektronickej aukcie znížila pôvodnú vstupnú hodnotu z viac ako 1,3 milióna eur s DPH na 970-tisíc eur. Spoločnosť však z verejného obstarávania, podobne ako ďalšie tri prihlásené firmy, vylúčili. „Firma nedodala dožiadané materiály,“ vysvetlil Giňa. Víťazná spoločnosť GMT development, s.r.o., Prešov napokon dala v elektronickej aukcii o euro nižšiu cenu ako bola zvyšná platná ponuka. Do aukcie vstupovala s ponukou vo výške 1,39 milióna eur s DPH.

Starosta obce dodal, že zmluvu s úspešným uchádzačom podpíšu po skončení kontroly verejného obstarávania. „Trochu sa obávam prílišného znižovania ceny, ktoré je jediným kritériom úspešnosti pri verejnom obstarávaní. Nad tým by sa kompetentní mohli zamyslieť a zmeniť to. Keď je cena príliš nízka, môže sa to odraziť na kvalite. Alebo sa to firmy pokúšajú riešiť dodatkami, za čo ale ja nie som. Je to potrebné postaviť za nastavenú sumu v kvalite za cenu, aká bola stanovená v predpokladanom rozpočte,“ podotkol pre agentúru SITA Giňa.

Dvojpodlažná budova materskej školy je navrhnutá pre deti predškolského veku s počtom osem tried, pričom v jednej triede má byť umiestnených 20 žiakov. Na každom z poschodí majú byť po štyri triedy. Každá z nich má samostatnú šatňu, umyvárku a WC so sprchou. Herná a jedálenská časť triedy sú spojené. Spálňa je oddelená od hracej časti posuvnou priečkou. Na oboch poschodiach sa nachádzajú aj dve výdajne stravy so zázemím pre personál. Na poschodí sú tiež dve izolačné miestnosti. Súčasťou prác sú okrem objektu materskej školy aj spevnené plochy, kanalizačná, vodovodná, plynová prípojka a oplotenie. Dĺžka trvania prác má byť 18 mesiacov.​

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu