V novom eurofondovom období pripravuje slovenský agrorezort zvýšenú podporu ovocinárom


Dátum: 28.09.2021

Obrázok k aktualite  V novom eurofondovom období pripravuje slovenský agrorezort zvýšenú podporu ovocinárom
V novom eurofondovom období do roku 2027 pripravuje slovenský agrorezort zvýšenú podporu ovocinárom. Viazané platby sa zo súčasných 400 eur na hektár (eur/ha) zvýšia v priemere na 700 eur/ha. Zároveň bude podporených až 3 400 ha s celkovou alokáciou 2,4 milióna eur na celé obdobie rokov 2023 - 2027. Informoval o tom v utorok minister pôdohospodárstva SR Samuel Vlčan pri príležitosti oberačiek jabĺk v ovocných sadoch pri Dunajskej Lužnej, na ktorých priebeh prác sa bol osobne pozrieť.

Podľa agroministra vzrastie aj podpora ekologickej produkcie. Napríklad ovocné sady budú podporené sadzbou 800 eur/ha v porovnaní so sadzbou z minulosti na úrovni približne 670 eur/ha. Ovocie produkované v integrovanej produkcii bude podporené tiež zvýšenou sadzbou na úrovni 700 eur/ha v porovnaní so súčasnou sadzbou 500 eur/ha. Okrem hektárovej podpory budú ovocinári podporení aj investičnou podporou a finančnými nástrojmi. Celkový objem na investície je 366 mil. eur v rokoch 2023 – 2027, teda pri integrovanej produkcii zvyšuje agrorezort podporu na hektár sadu z 900 eur na 1 400 eur.

„Tohtoročná úroda slovenských jabĺk je kvalitná, preto ich odporúčam našim spotrebiteľom, a tiež, aby pri nákupe ovocia venovali pozornosť krajine pôvodu. Okrem zdravého jablka ovocinári garantujú jeho čerstvosť. Spotrebitelia by si mali uvedomiť, že dodávateľský reťazec je v prípade našich jabĺk krátky, ovocie nestojí v skladoch či prepravných kontajneroch, zároveň ovocinári nemusia používať toľko ošetrujúcich prípravkov," povedal v Dunajskej Lužnej minister Samuel Vlčan.

Zdroj:SITA


Skočiť na hlavné menu