V Moravskom Svätom Jáne otvorili most pre zver ponad diaľnicu


Dátum: 08.07.2016

Obrázok k aktualite V Moravskom Svätom Jáne otvorili most pre zver ponad diaľnicu
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely sa dnes zúčastnil na slávnostnom otvorení zeleného mostu určeného pre migráciu zveri na existujúcej diaľnici D2 pri Moravskom Svätom Jáne. 

Žijeme v Európe bez hraníc. Našim cieľom je v tomto duchu budovať aj dopravnú infraštruktúru, ktorá spája mestá a krajiny a pritom umožňuje zachovanie prírodných ciest pre zvieratá. Nový ekodukt zabezpečí bezproblémovú migráciu živočíchov v okolí diaľnice,“ povedal minister dopravy Roman Brecely.

Ekodukt bol postavený v rámci spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom pri ochrane životného prostredia v Alpsko-karpatskom koridore na základe Memoranda o porozumení podpísaného 30. 1. 2012. Hranica medzi Rakúskom a Slovenskom je miestom viacerých chránených krajinných oblastí a území Natura 2000, ktoré majú veľký význam pre faunu a flóru, ako aj pre turizmus. Zelený most pomôže najmä veľkým cicavcom t.j. jeleň, srnec, líška, rys, jazvec, diviak, vydra a ďalšie.

Projekt Zeleného mosta na diaľnici D2 pri Moravskom Svätom Jáne je financovaný z eurofondov cez Operačný program Doprava 2007 – 2013. Celková výška príspevku vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu bola 5 078 054,95 mil. eur.

Na slovenských diaľniciach máme v súčasnosti ďalšie dva biokoridory: na diaľnici D1 v úsekoch Mengusovce-Jánovce, určený najmä pre: vysokú zver a diviaky a Važec-Mengusovce, určený najmä pre medvede, vysokú zver, rysy, vlky, muflóny.

ZDROJ: TS zo dňa 08.07.2016

Skočiť na hlavné menu