V Lučenci otvoria Informačné centrum Europe Direct


Dátum: 29.09.2021

Obrázok k aktualite  V  Lučenci otvoria Informačné centrum Europe Direct
Informačné centrum Europe Direct Lučenec otvoria v okresnom meste v priestoroch Mestského informačného centra (MIC). Ako informoval hovorca mesta Andrej Barančok, otvorenie centra vo štvrtok 30. septembra o 17:00 spojila radnica s otvorením výstavy komiksu Bitky pri Lučenci z roku 1451, ktorá významnou mierou vstúpila nielen do dejín mesta Lučenec, ale aj do európskej histórie.

Centrum sídliace v priestoroch MIC je ľahko dostupné pre verejnosť a bude poskytovať svoje služby bezplatne. Okrem svojej komunikačnej činnosti bude centrum zabezpečovať aj realizáciu podujatí pre rôzne skupiny s cieľom lepšie sa priblížiť širokej verejnosti v regióne.

„Nová sieť centier Europe Direct prinesie Európsku úniu (EÚ), jej politiky a hodnoty do všetkých kútov Európy a takisto vytvoria dôležité prepojenie medzi inštitúciami EÚ a občanmi, pomôžu vysvetliť, ako Európa bojuje proti pandémii COVID-19, podporuje obnovu prostredníctvom nástroja NextGenerationEU a rieši ekologickú a digitálnu transformáciu. Centrá budú poskytovať informácie o európskych záležitostiach, ale budú sa usilovať aj o spoluprácu s občanmi, pokiaľ ide o stav a budúcnosť Európskej únie,“ konštatovala primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková s tým, že úloha a mandát centier sa v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami zmodernizovali.

Nová generácia zorganizuje dialógy s občanmi a celý rad participatívnych podujatí, napríklad v rámci Konferencie o budúcnosti Európy, a prispeje k rozvoju európskej verejnej sféry. „Tieto centrá ponúknu miestnym médiám relevantný obsah o politikách a prioritách EÚ a zapoja ich do svojich činností, aby pomohli Komisii sledovať miestne horúce témy spojené s politikami EÚ. Nové centrá budú podporovať aj aktívne európske občianstvo na školách a skoordinujú sa s ostatnými sieťami EÚ v regiónoch, čím sa zabezpečí ľahší prístup pre občanov, organizácie a podniky,“ objasnila primátorka.

Výstava komiksu Bitka pri Lučenci pútavým spôsobom priblíži historické reálie neskorého leta roku 1451 odohrávajúce sa pred bránami mestečka. Na exteriér historickej Radnice, sídla Mestského múzea Lučenec, pribudnú veľkoformátové panely znázorňujúce historické udalosti.

Nová generácia približne 424 centier Europe Direct v celej Európskej únii začala fungovať 1. mája 2021. Na Slovensku budú fungovať centrá v 12 mestách, jedným z centier bude aj Informačné centrum Europe Direct Lučenec. Hostiteľskou štruktúrou tohto centra od roku 2013 je mesto Lučenec, ktoré získalo dôveru a bude prevádzkovať centrum až do konca roka 2025.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu