V levočskej nemocnici dostavali nový urgentný príjem za 4,8 milióna eur


Dátum: 02.06.2021

Obrázok k aktualite V levočskej nemocnici dostavali nový urgentný príjem za 4,8 milióna eur

V  levočskej nemocnici sa podarilo ukončiť výstavbu nového urgentného príjmu za 4,8 milióna eur. Od konca minulého týždňa už majú aj povolenie na užívanie stavby. Uvádza sa to v stanovisku nemocnice, ktoré agentúre SITA poskytla Martina Pavlíková, hovorkyňa skupiny AGEL SK. Na projekt išli finančné prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, nemocnica sa na financovaní podieľala desiatimi percentami.

S výstavbou urgentného príjmu začali v Levoči v roku 2019. Nová budova má aj ekologickú strechu, nasadili na ňu zeleň, ktorá sa sama rozrastá a rozmnožuje, ide o 7 200 rastlín. Nemocnici má pomôcť znížiť náklady na vykurovanie a klimatizáciu. Dostane aj nový monitoring, lôžka, EKG a defibrilátor, infúznu techniku, ale aj vybavenie operačných sál a sterilizátor.

Nemocnica zatiaľ nevie, kedy bude urgentný príjem so všetkým, čo k tomu patrí, spustený. Ako sa uvádza v stanovisku, vyžaduje si to splnenie aj ďalších krokov, ktoré už nie sú len v kompetencii nemocnice. „Nový urgentný príjem musí byť zaradený do zoznamu urgentných príjmov Ministerstva zdravotníctva SR, čo v tomto ešte stále covidovom období nie je úplne jednoduché. Nemocnica tiež musí mať výkony zmluvne zaistené u zdravotných poisťovní, na čom sa intenzívne pracuje,“ píše sa v stanovisku.

V Levoči zároveň pripravujú aj nové priestory na využitie pre ambulantný sektor. „Pôjde o presun súčasných ambulancií zo starých budov, konkrétne ambulancií všeobecného lekárstva, pohotovostnej služby, ako aj ambulancií internej a chirurgickej,“ informovala nemocnica. Ten by sa mal zrealizovať k 1. júlu. Prehodnocujú aj možnosti spustenia Ústavnej pohotovostnej služby, teda ambulancií internej a chirurgickej po pracovnej dobe a v čase sviatkov a víkendov.

Levočská nemocnica je od roku 2008 členom skupiny AGEL SK. Poskytuje zdravotnú starostlivosť pre celý región Spiš aj širšie okolie. V súčasnosti má nemocnica 302 funkčných lôžok a poskytuje ústavnú zdravotnú starostlivosť na ôsmich lôžkových oddeleniach.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu